środa, 18 stycznia 2023 09:51

"Tarnów został uznany za miasto przyjazne inwestorom"

Autor Katarzyna Jamróz
"Tarnów został uznany za miasto przyjazne inwestorom"

W sumie 20 inwestycji zrealizowanych zostało w Tarnowie i aglomeracji tarnowskiej od dnia otwarcia punktu konsultacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) we wrześniu 2020 roku. Program Polska Strefa Inwestycji, który zastąpił specjalne strefy ekonomiczne, sprzyja przedsiębiorcom i jest przez nich doceniany.

W ramach działalności Tarnowskiego Centrum Przedsiębiorczości, zorganizowanego przez Urząd Miasta Tarnowa, oddelegowany ekspert Krakowskiego Parku Technologicznego obsługuje przedsiębiorców z regionu tarnowskiego. Działalność punktu jest związana ze wsparciem, jakiego KPT udziela inwestorom w Małopolsce. Mowa o programie Polska Strefa Inwestycji, który działa od czterech lat i zastąpił specjalne strefy ekonomiczne. W ramach programu przedsiębiorcy, którzy planują inwestycję mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego, wyliczane na podstawie deklarowanych nakładów inwestycyjnych. Dla firm takie wsparcie sięga od 40% do 60%. Inwestycją może być na przykład zakup maszyn i urządzeń, ale również nabycie nieruchomości wraz z budową i wyposażeniem nowego zakładu. Katalog kosztów, które można kwalifikować w projektach jest bardzo szeroki.

– Otwarcie specjalnego punktu dla regionu tarnowskiego było związane z zainteresowaniem zgłaszanym przez lokalne firmy. Od otwarcia punktu wsparto 20 inwestycji, na łączną kwotę ponad 310 mln zł. W samym Tarnowie z tej formy wsparcia skorzystało 11 firm

– wyjaśnia Łukasz Blacha z Krakowskiego Parku Technologicznego.

Aktywność KPT w Tarnowie to nie tylko obsługa w samym punkcie, ale przede wszystkich spotkania w firmach, których odbyło się już ponad 80. To również konsultacje innych form wsparcia oferowanych przez KPT, jak i wsparcie w procesie automatyzacji i robotyzacji produkcji, konsultacje projektów inwestycyjnych, czy też doradztwo podatkowo-księgowe.

Od początku istnienia Polskiej Strefy Inwestycji, Krakowski Park Technologiczny, wydał decyzje o wsparciu dla 30 firm w regionie tarnowskim, na kwotę 416 milionów złotych.

– Utworzenie Tarnowskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz punktu konsultacyjnego prowadzonego przez Krakowski Park Technologiczny zaowocowało tym, że Tarnów został uznany za miasto przyjazne inwestorom, otrzymał również nagrodę KPT za najlepiej przygotowane tereny inwestycyjne – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. – Ten dobry klimat stwarzany inwestorom sprawia, że w Tarnowie sukcesywnie przybywa firm. I to nie tylko tych małych, zakładanych przez tarnowian, choć ta aktywność gospodarcza jest bardzo ważna, ale również większych, z innych rejonów kraju, które w mieście nad Białą lokują swoje inwestycje, m.in. Plastiwell International S.A., Lenze, Pajor Technology, Modlura Wood, Bento, Somergy, Globus, QUBE Automation…

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych). O wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni jak i duży przedsiębiorca. Krakowski Park Technologiczny jest operatorem PSI w Małopolsce i powiecie jędrzejowskim.

Inf./Fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka