sobota, 2 grudnia 2023 08:11

Tarnowska fundacja otrzymała „Małopolskiego Nobla”

Autor Marzena Gitler
Tarnowska fundacja otrzymała „Małopolskiego Nobla”

W Filharmonii Krakowskiej już po raz szósty wręczono Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego im. św. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Tegorocznymi laureatami zostali: Fundacja „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”, Fundacja „Kromka Chleba” oraz Arcybractwo Miłosierdzia pw. Bogurodzicy NMP Bolesnej. Każda z organizacji otrzymała po 130 tys. zł.

Podczas tegorocznej  VI edycji Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor nagrodę otrzymała Fundacja Kromka Chleba z Tarnowa,. Fundacja powstała w 2003 roku, jako odpowiedź na nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II o potrzebie „wyobraźni miłosierdzia w duchu solidarności z bliźnimi”. Fundacja niesie bezinteresowną pomoc ludziom będącym w trudnej sytuacji życiowej, prowadzi także łaźnię dla bezdomnych, organizuje spotkania dla osób bezdomnych i ubogich, wspiera Wspólnotę Wieczernika „Cenacolo”, prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku, hospicjum stacjonarne Via Spei.

Od samego początku wojny na Ukrainie Fundacja solidaryzuje się i aktywnie wspiera mieszkańców, poprzez systematycznie organizowaną i wysyłaną pomoc rzeczową w postaci niezbędnych leków, materiałów opatrunkowych, żywności, środków czystości i higieny osobistej. Dary trafiają do Sióstr Sercanek w Novogradzie koło Żytomierza, Romanovie koło Kijowa i w Brodach.

„Nasza Fundacja została wyróżniona prestiżową nagrodą Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor! To niezwykłe wyróżnienie jest uznaniem naszych 20-letnich działań na rzecz osób bezdomnych, chorych, uzależnionych oraz starszych.

„Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że Fundacja Kromka Chleba otrzymała „Małopolskiego Nobla” – prestiżową nagrodę Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor! To niezwykłe wyróżnienie jest uznaniem naszych 20-letnich działań na rzecz osób bezdomnych, chorych, uzależnionych oraz starszych.

Od samego początku istnienia Fundacji Kromka Chleba jesteśmy oddani naszej misji pomagania najbardziej potrzebującym. Nasze działania mają na celu nie tylko zapewnić im podstawowe potrzeby, ale przede wszystkim przywrócić godność, nadzieję i stabilność w ich życiu.

Przez lata udało nam się zbudować silną i zgrany zespół, który z pasją i zaangażowaniem pracuje dla dobra innych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi naszych wolontariuszy, darczyńców, partnerów i obszernemu wsparciu społeczności lokalnej, mogliśmy dotrzeć do setek osób i pomóc im w trudnych życiowych sytuacjach.

To wielkie wyróżnienie, które otrzymaliśmy, daje nam jeszcze większą motywację do kontynuowania naszej misji. Jesteśmy mocno zobowiązani do dalszego rozwoju i doskonalenia naszych programów, aby nadal być liderem w działaniach na rzecz osób potrzebujących. Wasze wsparcie, zarówno finansowe, jak i emocjonalne, jest kluczowe dla naszej pracy. Bez Waszej pomocy nie bylibyśmy w stanie zdziałać tyle dobrego.

Dziękujemy wszystkim, którzy wierzą w naszą misję i wspierają nasze działania. To ogromna nagroda i wyróżnienie dla całego zespołu Fundacji Kromka Chleba. Razem możemy naprawdę zmieniać świat!” – podsumowała przyznanie nagrody wzruszona Anna Czech, prezes Fundacji.

Nagrodą Veritatis Splendor honorowane są osoby lub organizacje otwarte na inne kultury, działające na rzecz poznawania i współistnienia z drugim człowiekiem w duchu nauczania i działania św. Jana Pawła II. Laureaci są wybierani przez Zarząd Województwa Małopolskiego po rekomendacji Kapituły Veritatis Splendor, a kandydatów mogą zgłaszać mogą osoby, organizacje lub instytucje. Nagroda została ustanowiona również dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie w 2016 r.  i po raz pierwszy Nagrodę przyznano ją właśnie w 2016 roku. Od roku 2020 roku jest przyznawana corocznie, a od 2021 pula środków na nagrodę wynosi 390 000.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. abp. Marek Jędraszewski - Metropolita Krakowski, marszałek Małopolski Witold Kozłowski z małżonką, wicemarszałek Łukasz Smółka, Iwona Gibas z zarządu województwa, przewodniczący Sejmiku  prof. Jan Tadeusz Duda oraz radni województwa Anna Mikosz, Jerzy Fedorowicz i Stanisław Bisztyga.

Galę uświetnił koncert w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka