środa, 18 listopada 2020 13:05

Tarnowski Azyl dla Psów i Kotów szykuje się na zimę. Czego potrzeba zwierzakom?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnowski Azyl dla Psów i Kotów szykuje się na zimę. Czego potrzeba zwierzakom?

Montaż zasłonek na wejścia do bud i wyścielenie ich wnętrza owsianą słomą. To prace, które podejmie Tarnowski Azyl dla Psów i Kotów, aby mieszkańcy mieli ciepło i sucho podczas nadchodzącej zimy.

Dlaczego słoma owsiana służy do wyścielania wnętrza budy? Ma dobre właściwości izolacyjne i nie chłonie wilgoci. To właśnie dlatego tak często wykorzystuję się ją do zapewnienia zwierzakom ciepła. Sprawia ona także, że w budzie jest sucho. Na wejściach do bud zamontowane zostaną osłonki, wykonane z delikatnego, ale ciepłego, przezroczystego materiału. Wszystko, aby zapewnić zwierzakom ciepłą, a przede wszystkim bezpieczną zimę. Dodatkowo, pomieszczenia, w których przebywają koty czy psy w trakcie rekonwalescencji są ogrzewane.

Do wyścielania bud przydadzą się również przynoszone przez tarnowian koce, kołdry i poduszki. Muszą być jednak w dobrym stanie, nie podarte czy dziurawe. - Zazwyczaj, w sprawie takich podarunków  zalecamy wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź mailowy, wtedy wiemy, co jest nam najbardziej potrzebne w danym momencie- wyjaśnia kierownik Azylu.

Aby wspomóc zwierzęta do tarnowskiego schroniska można przekazać karmę - suchą i mokrą, zarówno dla psów, jak i kotów.

Sytuacja na rynku pracy w Tarnowie. Czy pracodawcy szukają nowych pracowników?
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie nie odnotował znaczącego wzrostu liczby osób bez pracy. Liczba bezrobotnych w Tarnowie spadła. To z pewnością dobra wiadomość biorąc pod uwagę fakt, że epidemia koronawirusa [/informacje/koronawirus] dotknęła wiele branż. Nie oznacza to jednak, że rynek pracy ma się…

Jaka będzie tegoroczna zima? Tego nie wiadomo. Pracownicy schroniska liczą jednak, że będzie łagodna. Długoterminowe prognozy nie zwiastują wielkich mrozów. Jak przyznaje Adrian Starzyk, kierownik przytuliska, w przypadku nagłej zmiany temperatury będą przygotowani.

Praca w okresie zimowym nie jest łatwa. Przy niskich temperaturach najważniejszym zadaniem pracowników jest częsta wymiana wody w miskach, ponieważ szybko zamarza. To niezwykle ważne, gdyż psy powinny mieć stały dostęp do wody. Dodatkowo często następuje zmiana psów, które znajdują się na wybiegu. Wszystko po to, aby jak największa liczba czworonogów mogła z niego skorzystać.

Epidemia koronawirusa odbiła się także na funkcjonowaniu schroniska. Wstrzymane zostały popularne spacerki tarnowian ze zwierzakami. Wyjątkiem jest adopcja. Przed podjęciem decyzji potencjalny właściciel może wziąć psa na spacer, spędzić z nim czas na wybiegu i lepiej go poznać.

Obecnie w azylu przebywa 110 psów i 30 kotów.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje