środa, 25 listopada 2020 13:01

Ten sprzęt ratuje zakażonych. Jedna z pięciu maszyn trafiła do bocheńskiego szpitala

Autor Mirosław Haładyj
Ten sprzęt ratuje zakażonych. Jedna z pięciu maszyn trafiła do bocheńskiego szpitala

Do Szpitala Powiatowego w Bochni trafiło  urządzenie do poboru osocza od ozdrowieńców po Covid-19. Takie osocze zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie ciężkich przypadków.  

Mieszkańcy Bocheńszczyzny, od najbliższego czwartku nie będą musieli jechać już do Krakowa, gdyż będą się mogli zgłosić do Rejonowego Punktu Krwiodawstwa w bocheńskiej lecznicy. Separator jest  jednym z pięciu tego typu urządzeń, które na obecną chwilę działają na terenie Małopolski.

Cieszę się, że moje starania o pozyskanie do Bochni separatora do poboru osocza przyniosły efekt

– mówi Stanisław Bukowiec.

Według zapewnień dyrekcji Narodowego Centrum Krwi oraz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podobne urządzenia trafią w najbliższym czasie do kilku  kolejnych placówek terenowych. Dzięki temu ozdrowieńcy będą mogli w  szybki i sprawny sposób oddać ten cenny lek, aby ratować zdrowie i życie  chorych na koronawirusa. Wszyscy ozdrowieńc y – mieszkańcy powiatu bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego  i wielickiego, którzy będą chcieli pomóc innym, będą mogli to zrobić w  centrum krwiodawstwa mieszczącym się w bocheńskim  szpitalu. Dziękuję  wszystkim zaangażowanym w pozyskanie separatora,  szczególnie dyrektorowi krakowskiego RCKiK – Łukaszowi Gulińskiemu

– dodaje poseł.

Pobranie osocza przy użyciu separatora osoczowego polega na rozdzieleniu pobranej wstępnie krwi pełnej na część komórkową i osocze. Osocze trafia do pojemnika w separatorze, a reszta krwi wraca z powrotem do krwiobiegu dawcy. Urządzenie to w ciągu 40 minut potrafi przygotować 600 mililitrów osocza w trzech dawkach dla trzech  pacjentów. Podczas gdy przy pobieraniu krwi pełnej od ozdrowieńca można  uzyskać tylko jedną dawkę.

W ostatnim czasie, mogliśmy usłyszeć wiele apeli o pilne  oddawanie osocza dla osób które ciężko przechodzą zakażenie. Dzięki temu  , że separator trafił do naszego szpitala, możemy pomóc nie tylko  szybciej ale również większej ilości potrzebujących. Warto  zaznaczyć, że jeden pacjent może oddać osocze trzy razy, oczywiście z  zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych. Natomiast to osocze może  pomóc aż 9 potrzebującym

– wyjaśnia starosta Korta.

Rejonowy Punkt Krwiodawstwa znajduje się w Szpitalu Powiatowym w  Bochni. Aby umówić się na oddanie osocza należy zadzwonić pod numer tel.  14 612 52 71, w godz. 07.15 – 11.30.

Dyrekcja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w  Krakowie zachęca jednocześnie, nie tylko ozdrowieńców, ale także  wszystkie osoby zdrowe, do oddawania pełnej krwi, która jest  niezastąpionym lekiem ratującym życie!

Inf. i foto: Starostwo Powiatowe w Bochni

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje