czwartek, 25 lutego 2021 09:22

Tlenoterapia – najprostsza droga do zdrowia w zasięgu ręki

Autor Artykuł sponsorowany
Tlenoterapia – najprostsza droga do zdrowia w zasięgu ręki

Tlenoterapia hiperbaryczna to zabieg, który zyskuje na popularności. Nie bez powodu. Dobroczynny wpływ tlenu pomaga w leczeniu wielu chorób, o czym wiadomo od bardzo dawna. Teraz terapia jest dosłownie w zasięgu ręki.

Na co pomaga leczenie tlenem? Będziesz zaskoczony!

Większość z nas wie, że tlenoterapia pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbaryczna) pomaga w leczeniu zatrucia tlenkiem węgla, leczeniu oparzeń czy choroby kesonowej. Ale to nie wszystko. Badania dowodzą, że jest oddychanie powietrzem ubogaconym tlenem pod ciśnieniem jest pomocne również przy leczeniu  tak trudnej do wyleczenia choroby jak borelioza, którą wywołują bakterie beztlenowe. Sesje w komorze stwarzają nie tylko warunki do regeneracji organizmu po przejściu boreliozy, ale stwarzają najlepsze warunki do usunięcia bakterii z organizmu.

Terapia w komorze hiperbarycznej daje spektakularne efekty w leczeniu łuszczycy, atopowych zmian skórnych czy trądziku. Podwyższone ciśnienie w komorze hiperbarycznej poszerza naczynia włosowate, dzięki czemu niedotlenione miejsca zostają nasycone dobroczynnym tlenem i dostają dawkę komórek macierzystych, które „naprawiają” skórę i wpływają na wytwarzanie kolagenu i elastyny.

komora hiperbaryczna Kraków

Tlenoterapia hiperbaryczna stosowane jest również w leczeniu trądzika, któremu często towarzyszy występowanie bakterii beztlenowych, szczególnie w obrębie mieszków włosowych. Przyspieszają gojenie ran i owrzodzeń.

Zbawienny wpływ tlenu zauważą też osoby, które skorzystają z zabiegów w komorze w czasie rekonwalescencji i detoksykacji podczas leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Terapia tlenowa znacznie skraca przyspieszyć powrót do sprawności po urazach ortopedycznych, przy gojeniu uszkodzonego ścięgna Achillesa i innych obrażeniach. Wiedzą o tym i często korzystają z niej zawodowi sportowcy: Brendon Ayanbadejo, Dwight Freeney, Josh Hamilton, Tommie Harris, Rashad Jennings, Jayson Jones, Juan Manuel Marquez (BOXING), Terrell Owens (NFL), Michael Phelps czy Tiger Woods. Zwiększona ilość tlenu we krwi pozwala utrzymać optymalną równowagę tlenową organizmu, wspomaga gojenie i zwalczania infekcji, szybszą regenerację tkanek miękkich oraz ścięgien. Wspiera również rozwój nowych naczyń włosowatych, małych naczyń krwionośnych oraz budowanie nowej tkanki łącznej.

Hiperbaryczna terapia tlenowa wspiera leczenie grzybicy, stopy cukrzycowej, zespołu nagłej głuchoty, anemii czy skutków radioterapii.

Skuteczny także na smog!

W Krakowie, gdzie oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, usuwa skutki oddziaływania smogu na nasz organizm. Regularne sesje hiperbaryczne dostarczają do organizmu życiodajny tlen, którego nie jesteśmy w stanie w pełni prawidłowo przyswoić, przez nadmiar zanieczyszczeń i substancji niewiadomego pochodzenia. Tlenoterapia hiperbaryczna jest też wskazana w leczeniu skutków zapalenia płuc także wywołanego koronawirusem.

komora hiperbaryczna Kraków

Zabiegi w komorze z podwyższonym ciśnieniem oxygenu coraz częściej wykorzystuje się także w kosmetyce. Sesje tlenoterapii hiperbarycznej zwiększają natlenienie narządów i tkanek, przekładając się na lepsze samopoczucie i promienny, świeży wygląd skóry, przyspieszają procesy metaboliczne organizmu, poprawiając przemianę materii. Zmniejszają też obrzęki, stany zapalne i zasinienia po zabiegach kosmetycznych, laseroterapii czy medycznych. Wykazano też, że wysoki stan dotlenienia hamuje czynniki starzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym, co powoduje zmniejszenie powstawania zmarszczek.

Pomoc dla osób z autyzmem

Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga w terapii dzieci z autyzmem. Dostarczany w komorze z podwyższonym ciśnieniem tlen wspomaga prawidłowy przepływ krwi w organizmie, a co za tym idzie – transport tlenu do najsłabiej natlenionych miejsc w mózgu.

Hiperbaria wspiera motorykę osób z symptomami autyzmu – zostało to udowodnione na podstawie serii badań wykonanych na młodszych pacjentach. Przypadki wykazały, że reakcje dzieci zostały złagodzone na tle emocjonalnym. Impulsywność osób w spektrum zmalała, wzrosła natomiast koncentracja i chęć do nauki. Dzieci zaczęły utrzymywać częstszy kontakt wzrokowy ze swoimi bliskimi. Wszystko to dzięki dostarczeniu do krwiobiegu podstawowego budulca neuronów, jakim jest tlen. Wzrosła także obniżona odporność osób dotkniętych autyzmem na drobnoustroje chorobowe. Co ważne, do komory hiperbarycznej rodzic może wejść razem z dzieckiem i mu towarzyszyć.

Na czym polega zabieg terapii w komorze hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna polega na oddychaniu skoncentrowanym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Czas zabiegu to od 60 do 80 minut. Zabieg jest wykonywany w specjalistycznej komorze hiperbarycznej i jest nieinwazyjny. Jedyne co robimy, to oddychamy skoncentrowanym tlenem przez maseczkę oraz relaksujemy się w przestrzeni komory. Najskuteczniejsze są serie od 10 do 20 zabiegów, powtarzanych codziennie. W przypadku problemów skórnych efekty widać już po pierwszych kilku sesjach.

Na zabieg trzeba się umówić. Przychodzimy na niego odpowiednio przygotowani. Wystarczy zabrać ze sobą lekką bawełnianą odzież, którą założymy w szatni. Nad naszym samopoczuciem czuwa cały czas wykwalifikowany personel. Podczas zwiększania i zmniejszania ciśnienia przez ok. 10 minut możemy odczuwać dyskomfort, podobny do odczuwanego podczas startu i lądowania samolotu. Czas spędzony w komorze możemy wykorzystać na lekturę lub scrollowanie stron internetowych w tablecie lub telefonie. Możemy też słuchać muzyki. Po zabiegu od razu czujemy przypływ energii, nasza skóra jest promienista i czujemy się zrelaksowani.

Zabiegi w zasięgu ręki

Z tlenoterapii w komorze hiperbarycznej możemy skorzystać w nowoczesnym gabinecie w Nowej Hucie, na os. Na Lotnisku 1 lok. U6. Wystarczy zadzwonić, żeby umówić się na serię zabiegów, które w pakiecie oferowane są w promocyjnych cenach. Taki pakiet może być wspaniałym podarunkiem dla mamy lub babci, czy innej bliskiej nam osoby, której zdrowie leży nam na sercu.

komora hiperbaryczna Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje