czwartek, 2 maja 2024 05:40

Tłumy odwiedziły zamek w Lanckoronie. Kiedy obiekt ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających?

Autor Mirosław Haładyj
Tłumy odwiedziły zamek w Lanckoronie. Kiedy obiekt ponownie zostanie otwarty dla zwiedzających?

W przedwyborczy weekend zarówno mieszkańcy Lanckorony, jak i turyści ruszyli na zamkowe wzgórze. Obecnie zwiedzanie nie jest już możliwe. Do resortu kultury wpłynął wniosek o dofinansowanie prac nad odbudową zamku.

Zamek w Lanckoronie to prawdziwy klejnot Małopolski. Położony w malowniczej okolicy, otoczony zielenią i górami, zachęca do spacerów i odkrywania piękna polskiej przyrody. Zwiedzający mieli okazję wybrać się na zamkowe wzgórze w przedwyborczy weekend. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści chętnie ruszyli, by zobaczyć restaurowane ruiny. Obecnie nie jest to już możliwe, bo, jak poinformował Urząd Gminy Lanckorona, prace nie zostały jeszcze ukończone. Termin ich realizacji jest uzależniony od dofinansowania. Do resortu kultury został już złożony odpowiedni wniosek. Prawdopodobnie prace potrwają nawet 3 lata.

Historia

Zamek w Lanckoronie był niemym świadkiem burzliwej historii Małopolski. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku. Wówczas był własnością rycerza Alberta z Lanckorony. W kolejnych wiekach zmieniał wielokrotnie właścicieli, aż w XVII wieku przeszedł w ręce rodu Koniecpolskich. To właśnie wtedy zamek przebudowano w stylu renesansowym, nadając mu charakterystyczny wygląd, który przetrwał do dzisiaj.

W XVIII wieku Lanckoronę nękały pożary, które znacznie uszkodziły zamek. W następnych stuleciach obiekt popadał w ruinę, by ostatecznie w XX wieku zostać odkrytym przez entuzjastów historii i poddany renowacji.

Architektura

Zamek w Lanckoronie zachwyca nie tylko historią, ale także architekturą. Choć większość budynków została zniszczona, to zachowane fragmenty pozwalają odtworzyć dawny blask tego miejsca. Charakterystyczna wieża, mury obronne i piękne detale architektoniczne przenoszą odwiedzających w świat dawnych czasów.

Atrakcje

Zamek w Lanckoronie to również centrum kulturalne i miejsce organizacji licznych wydarzeń. W okresie letnim odbywają się tu koncerty, spektakle teatralne, warsztaty rzemieślnicze oraz inne imprezy, które przyciągają turystów z całej Polski i zagranicy.

Fot.: Autorstwa Jakub Hałun - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31897232

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka