środa, 23 lutego 2022 10:32

To koniec epidemii? Niedzielski: Szczyt 5. fali za nami, poziom immunizacji społecznej wynosi ponad 90%

Autor Mirosław Haładyj
To koniec epidemii? Niedzielski: Szczyt 5. fali za nami, poziom immunizacji społecznej wynosi ponad 90%

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącej zniesienia części obostrzeń, wystąpił także szef resortu zdrowia. Niedzielski przedstawił dane z których wynika, że 5. fala koronawiusa i jej szczyt, w której przeważał wariant Omicron, jest już za nami a poziom immunizacji (odporności) społeczeństwa wynosi ponad 90 procent.

Na dzisiejszej konferencji prasowej wystąpił także minister Niedzielski, który w swoim wystąpieniu powiedział, że obserwowana jest kontynuacja trendów spadkowych zakażeń a szczyt zakażeń fali Omicrona już jest za nami i przypadł na okres, kiedy odnotowywano  60 tys. przypadków dziennie. Szef resortu zdrowia powiedział także, że obecnie skupia się na przywróceniu pełnej funkcjonalności szpitalom:

– W tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia - zapewnił Niedzielski. Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej.

Niedzielski dodał także, że 5. fala koronawirusa, mimo najwyższej liczby dziennych przypadków, była najmniej dolegliwa z punktu widzenia służby zdrowia.

Zdaniem ministra zdrowia jednym z argumentów, który decyduje o zniesieniu obostrzeń jest stopień immunizacji społeczeństwa. Niedzielski przytoczył dane, z których wynika, że obecnie ilość przeciwciał jest na poziomie wyższym niż 90 proc., co zdaniem szefa MZ oznacza, że "jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi nawrotami, oczywiście w ramach tych mutacji, z jakimi mieliśmy do czynienia".

Czytaj także:

To już pewne! Rząd znosi obostrzenia. Które?
Wiadomości koronawirus: Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji przedstawił plany rządu dotyczące zniesienia obostrzeń związanych z epidemia koronawirusa.

Inf..: Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Premiera
Fot.: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Polska

Polska - najnowsze informacje