środa, 23 lutego 2022 17:09

To już pewne! Rząd znosi obostrzenia. Które?

Autor Mirosław Haładyj
To już pewne! Rząd znosi obostrzenia. Które?

Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji przedstawił plany rządu dotyczące zniesienia obostrzeń związanych z epidemia koronawirusa.

Podczas środowej konferencji prasowej szef rządu powiedział, że po wielu konsultacjach medycznych widzi, że można zalecić daleko idące zmiany.

– Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier powołał się na politykę państw europejskich, które znoszą dzisiaj restrykcje oraz obostrzenia i wracają do normalności, jednocześnie cały czas zachęcając do szczepień.

– Od 1 marca znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te najbardziej konieczne. Ograniczamy te obostrzenia, ale nadal będzie obowiązywało m. in. noszenie maseczek w miejscach publicznych, zwłaszcza sklepach czy w komunikacji miejskiej

– powiedział premier.

Nadal będzie obowiązywał nakaz zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych. Oznacza to, że w takich miejscach, jak autobus, sklep czy kino nadal noc i usta będą musiały być zakryte. W tym celu, na chwilę obecną, można używać tylko maseczki. Szaliki lub chusty nie są dozwolone.

Obowiązywać będzie także nadal kwarantanna w przypadku zakażenia Covid-19. Izolacja ma nadal trwać 7 dni a lekarz POZ może podjąć decyzję o jej przedłużeniu, w przypadku, gdy stan pacjenta będzie tego wymagał. Utrzymana została także kwarantanna przyjazdowa wobec osób, które nie będą posiadały ważnego UCC (Unijnego Certyfikatu COVID). Przywrócona została także praca stacjonarna w urzędach.

Infografika dot. zmian w obostrzeniach / Fot.: Kancelaria Premiera
Infografika dot. zmian w obostrzeniach / Fot.: Kancelaria Premiera

Szczyt 5. fali za nami, pora na odmrażanie służby zdrowia

Na dzisiejszej konferencji prasowej wystąpił także minister Niedzielski, który w swoim wystąpieniu powiedział, że obserwowana jest kontynuacja trendów spadkowych zakażeń a szczyt zakażeń fali Omicrona już jest za nami i przypadł na okres, kiedy odnotowywano  60 tys. przypadków dziennie. Szef resortu zdrowia powiedział także, że obecnie skupia się na przywróceniu pełnej funkcjonalności szpitalom:

– W tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia - zapewnił Niedzielski. Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej.

Niedzielski dodał także, że 5. fala koronawirusa, mimo najwyższej liczby dziennych przypadków, była najmniej dolegliwa z punktu widzenia służby zdrowia.

Zdaniem ministra zdrowia jednym z argumentów, który decyduje o zniesieniu obostrzeń jest stopień immunizacji społeczeństwa. Niedzielski przytoczył dane, z których wynika, że obecnie ilość przeciwciał jest na poziomie wyższym niż 90 proc., co zdaniem szefa MZ oznacza, że "jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi nawrotami, oczywiście w ramach tych mutacji, z jakimi mieliśmy do czynienia".

Inf. i fot.: Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje