sobota, 19 lutego 2022 20:08

To najwcześniejszy objaw Omikronu. Zanim poczujesz się chory, możesz go zauważyć

Autor Głos 24
To najwcześniejszy objaw Omikronu. Zanim poczujesz się chory, możesz go zauważyć

Podczas piątej fali epidemii koronawirusa nietrudno o zakażenie. Skąd wiadomo, że przechodzi się zakażenie wariantem Omikron, jeśli jeszcze nie pojawiły się charakterystyczne objawy? Lekarze wskazują na jeden charakterystyczny dla wczesnego zakażenia symptom.

W przeciwieństwie do wcześniejszych wariantów koronawirusa Omikron atakuje górne drogi oddechowe. Pacjenci najczęściej zgłaszają dolegliwości w obrębie nosa i gardła, z kolei pojawiający sią przez uczucie suchości kaszel rzadziej "schodzi" niżej.

Obecnie najczęstszym objawem zakażenia wariantem Omikron jest po prostu ból gardła. Zanim jednak osoby zakażone go poczują, mogą usłyszeć pierwszą oznakę zakażenia, czyli lekką chrypkę lub zmianę głosu. To z kolei prowadzi do wspomnianego bólu gardła, który może mieć różne nasilenie. Najczęściej jest łagodny, wywołujący niewielki dyskomfort, ale zdarza się również palący, niedający o sobie zapomnieć.

W sobotę (19 lutego) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 902 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. To o 10 429 zakażeń mniej, niż w poprzednią sobotę.

Inf.: medonet.pl

Polska

Polska - najnowsze informacje