niedziela, 28 marca 2021 12:00

Tradycji stało się zadość. Wielkanocna kura jest już na gorlickim rynku

Autor Aleksandra Tokarz
Tradycji stało się zadość. Wielkanocna kura jest już na gorlickim rynku

Na gorlickim Rynku – tradycyjnie już – stanęła wielkanocna kura. Duża i kolorowa przypomina mieszkańcom o zbliżających się świętach Wielkiej Nocy.

Wielkanocny kurczaczek stanowi symbol odradzającego się życia. Jego żółty kolor oznacza radość i kojarzy się ze słońcem, wiecznością oraz odrodzeniem. W parze z nim możemy postawić znoszącą jaja kurę. Bez tych symboli nikt nie wyobraża sobie świąt wielkanocnych.

Jaja barwione na wiele kolorów, zdobione pięknymi rysunkami, dekorowane wstążkami, tasiemkami czy haftami, dumnie zajmują centralną część świątecznego stołu. One także symbolizują nowy początek, wprowadzając do naszych domów atmosferę radości i spełnienia.

Jak będą wyglądały święta wielkanocne w Diecezji Tarnowskiej? Są wytyczne biskupa
Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas dzisiejszej konferencji prasowej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 27 marca w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób. Wskazania na zbliżające się święta Wielkiej Nocy przedstawił także biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Mieszkańcy Gorlic mogą już poczuć wielkanocny klimat. Wszystko za sprawą kury, która pojawiła się na gorlickim rynku.

- Tegoroczna Wielkanoc, już drugi raz z rzędu upłynie pod znakiem pandemii, dlatego tym bardziej cieszymy się, że ten kolorowy, świąteczny akcent będzie cieszył oczy gorliczan – tłumaczy samorząd.

Kurę wykonali podopieczni oraz instruktorzy Gorlickiego Centrum Kultury.

fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje