środa, 27 marca 2024 10:56

Tragedia podczas szkolenia. Nie żyje żołnierz Wojsk Specjalnych

Autor Mirosław Haładyj
Tragedia podczas szkolenia. Nie żyje żołnierz Wojsk Specjalnych

We wtorek (26 marca) przed południem w rejonie Niżnych Rys w Tatrach doszło do nieszczęśliwego wypadku. Nie żyje żołnierz Wojsk Specjalnych.

O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło we wtorek (26 marca) przed południem w rejonie Niżnych Rys w Tatrach poinformowało Dowództwo Generalne Rodzaju Sił Zbrojnych. W wyniku zejścia lawiny śmierć poniósł żołnierz Wojsk Specjalnych.

– Dziś przed południem, w rejonie Niżnych Rys w Tatrach doszło do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem żołnierza Wojsk Specjalnych. W trakcie programowego szkolenia górskiego, w wyniku zejścia lawiny jeden z żołnierzy uległ wypadkowi. Pomimo wysiłków ratowników TOPR oraz kolegów biorących udział w szkoleniu życia poszkodowanego żołnierza nie udało się uratować. Rodzina zmarłego została powiadomiona oraz objęta opieką psychologiczną i wsparciem ze strony wojska

– przekazało we wtorek w mediach społecznościowych dowództwo.

– W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana, w zależności od wysokości i wystawy. Problemem jest przewiany śnieg szczególnie w rejonie grani. Uwagę należy również zwrócić na żleby, depresje i strome stoki. Nad ranem śnieg jest twardy, zmrożony, natomiast w ciągu dnia, śnieg może stawać się mokry i przepadający na nasłonecznionych stokach. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dobrego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC – detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim

– przekazano we wtorkowym komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

26 marca o godzinie 15:30 przed siedzibą DGRSZ ul. Żwirki i Wigury 103 w Warszawie, cz.p.o dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek Sokołowski przekaże informacje na temat nieszczęśliwego wypadku podczas szkolenia żołnierzy Wojsk Specjalnych w Tatrach.

Fot. Autorstwa Grzegorz Mroczka - Praca własna, CC BY-SA 4.0,

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka