środa, 9 września 2020 09:55

To już koniec pandemii? W Małopolsce zdecydowany spadek zakażeń, ale przybywa szkół na kwarantannie

Autor Marzena Gitler
To już koniec pandemii? W Małopolsce zdecydowany spadek zakażeń, ale przybywa szkół na kwarantannie

Początek nowego roku szkolnego i powołanie nowego ministra zdrowia sprawiły, że można pomyśleć, że rząd oficjalnie odwołał pandemię? Dlaczego? Z blisko 900 przypadków dziennie liczba nowych zakażeń w ciągu tygodnia zmalała do 400. Jak wygląda sytuacja w Małopolsce?

22 sierpnia w Polsce było 17 569 aktywnych zakażeń, dziś jest ich 13,5 tysiąca. W Małopolsce jest podobnie. W ciągu około 10 dni liczba aktywnych przypadków zmniejszyła się o blisko 1,5 tysiąca.

Liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Liczba osób "wyleczonych" z koronawirusa w Małopolsce w ciągu ostatnich 2 tyg.:

Zmiany to efekt wejścia w życie rozprządzenia nowego ministra zdrowia, które za wyleczone uznaje osoby zakażone po 10 dniach izolacji, bez konieczności następnych testów, o ile nie mają objawów Covid-19 i bez testów minimum po 13 dniach od od wystąpienia objawów.

Od czasu wprowadzenia zmian w uznawaniu osób za "wyleczone" (tak teraz ozdrowieńców nazywa WSSE w Krakowie) codziennie przybywają rekordowe liczby ozdrowieńców, a liczba aktywnych przypadków, a liczba aktywnych przypadków gwałtownie spada. Nomenklatura zresztą może budzić kontrowersje, bo jak można za chore uznać osoby, które nie mają objawów, a potem uznać je za wyleczone? Faktem jednak jest, że osoby wypuszczane teraz z izolacji nadal mogą mieć w organizmie koronawirusa, a czy mogą nim zakażać? WHO twierdzi, że to mało prawdopodobne, ale znamy już przypadki zmiany opinii o koranawirusie przez ekspertów tej organizacji.

Koronawirus w małopolskich szkołach i przedszkolach

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego zakażenia pojawiaaja się w placówkach oświatowych. Wczoraj minister edukacji Dariusz Piontkowski podsumował, że w skali kraju to zaledwie 95 placówek. Takie przypadki zdarzają się też w Małopolsce.

W poniedziałek informowaliśmy o zakażenich w przedszkolu w Borzęcinie Górnym w powiecie brzeskim . Placówka pozostanie na kwarantannie conajmniej do 14 września.

Borzęcin Górny. Koronawirus w przedszkolu
U dwójki podopiecznych przedszkola potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną zostały objęte wszystkie dzieci, rodzice i osoby mające z nimi kontakt. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Świętego Jana Pawła II w Borzęcinie Górnym potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem …

Kolejną szkołą objętą kwarantanną jest Szkoła Podstawowa w Lipnicy Małej w powiecie nowotarskim. Piszemy o tym tu:

Lipnica Mała. Koronawirus w szkole. Kiedy wrócą normalne lekcje?
7 września w Szkole Podstawowej nr. 2 im. Tadeusza Kościuszki w Lipnicy Małej stwierdzono zakażenie koronawirusem u jednej z nauczycielek. To już kolejna szkoła w Małopolsce, w której dalsze stacjonarne nauczanie stanęło pod znakiem zapytania. O zakażeniu jednej nauczycielki informowaliśmy już w po…

Zakażenie koronawirusem wykryto w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce (gmina Mszana Dolna). Do najbliższego piątku w placówce obowiązuje nauczanie zdalne.

Olszówka: Koronawirus w szkole. Od dzisiaj nauczanie zdalne
Zagrożenie zakażeniem koronawirusem wykryto w Zespole Szkoły i Przedszkola w Olszówce (gmina Mszana Dolna). Do najbliższego piątku w placówce obowiązuje nauczanie zdalne. Zakażenie potwierdzono u jednej z nauczycielek, pracujących w szkole w Olszówce. Dyrekcja placówki, w porozumieniu z limanowskim…

Od dziś na nauczanie hybrydowe z powodu zakażenia koronawirusem przeszła też placówka w Leszczynie w powiecie bocheńskim.

Leszczyna. Koronawirus u nauczyciela. Jak funkcjonuje szkoła?
7 września Szkoła Podstawowa im. Gen. Władysława Andersa w Leszczynie zawiesiła stacjonarne zajęcia. Powodem takiej zmiany był koronawirus, którego wykryto u jednego z nauczycieli. 6 września dyrektor szkoły otrzymał od jednego z nauczycieli uczącego w klasach 4-8 informację o dodatnim wyniku test…

Wczoraj koronawirusa wykryto u u jednego z uczniów klasy V w Szkole Podstawowej w Wysokiej w powiecie wadowickim. Cała klasa V, ich rodzice oraz sześciu nauczycieli zostali skierowani na kwarantanne do 12 września. Dla tej klasy nauka będzie prowadzona zdalnie.

Wadowice. Zajęcia w szkole w Wysokiej zawieszone! Uczeń z koronawirusem
Burmistrz Wadowic poinformował o wykryciu koronawirusa u jednego z uczniów klasy V w Szkole Podstawowej w Wysokiej. Dziecko nie ma żadnych objawów choroby. Na ten moment, wprowadzono naukę zdalną dla niektórych klas. Pozytywny test wyszedł u jednego z uczniów klasy V w Szkole Podstawowej w Wysokiej…

Zakażenie wykryto też w trzech szkołach w Krakowie: Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Paderewskiego przy ul. Basztowej oraz Zespole Szkół Łączności w Krakowie. O sytuacji w placówkach piszemy tu:

Koronawirus w trzech krakowskich szkołach. Co z nauczaniem?
Rok szkolny w krakowskich szkołach rozpoczął się od informacji o zakażeniu koronawirusem w VI LO. Tam nauczyciele wrócili już z kwarantanny, ale wirus pojawił się w trzech kolejnych placówkach.

O zakażeniu poinformowała też Katolicka Szkoła Podstawowa w Skawinie, która nadal czeka na decyzję krakowskiego sanepidu, jak ma funkcjonować.

Skawina: Koronawirus w szkole. Zamiast sanepidu decyzje mają podjąć rodzice
W Katolickiej Szkole Podstawowej w Skawinie pojawiło się zakażenie wirusem COVID-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u jednego z nauczycieli. Dyrekcja placówki zareagowała natychmiast, ale sanepid wciąż nie podjął decyzji czy w szkole wprowadzić nauczanie zdalne. W związku z tym rodzice sami miel…

Przypominamy też, że jeszcze przed rozpoczeciem roku szkolnego, z powodu zakażenia koronawirusem na zdalne nauczanie przeszły cztery szkoły w gmnie Łukowica.

Powiat limanowski o krok od czerwonej strefy! 4 szkoły pracują zdalnie
Dzisiaj w powiecie limanowskim przybyło kolejnych 30 zakażeń koronawirusem. Jednocześnie Limanowa uplasowała się na pierwszym miejscu pod względem nowych zachorowań. Przegoniła nawet Kraków. Do czerwonej strefy powiatowi limanowskiemu brakuje zaledwie siedmiu zachorowań. Wskaźnik żółtej strefy prze…

Zakażenie wykryto w Szkole Podstawowej w Wietrzychowicach i krakowskim Liceum nr VI, ale w obu przypadkach sanepid nie zgodził sie na zdalne nauczanie.

Wietrzychowice: Szkoła jednak pracuje stacjonarnie. Sanepid nie wyraził zgody na naukę zdalną
Jeszcze 4 dni temu wiadomym było, że uczniowie szkoły w Wietrzychowicach nowy rok szkolny rozpoczną zdalnie. Kwarantanną objęta została wówczas dyrektor szkoły i jego zastępca. Sanepid nie wydał jednak takiej zgody, a dzieci w szkole pojawiły się dziś osobiście. Według informacji z 26 sierpnia Szko…
Koronawirus w krakowskim liceum. Sanepid nie wyraził zgody na nauczanie online
Na kwarantannę trafiło 9 nauczycieli, którzy mieli kontakt z zakażonym. Zakażenie koronawirusem stwierdzono u nauczyciela VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Na obowiązkową kwarantannę trafiło 9 pedagogów, którzy mieli kontakt z zakażonym. Sanepid nie wyraził zgody na nauczanie online i placów…

Nowe ogniska koronawirusa w Krakowie

W dzisiejszych nowych przypadkach zakażen nadal na pierwszym miejscu jest Kraków, gdzie potwierdzono 17 nowych przypadków koronawirusa.

Oprócz zakażeń w szkołach, w mieście duże ogniska odkryto ostatnio w dwóch domach zakonnych - w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz u sióstr felicjanek.

Kraków. 84 zakonnice zakażone koronawirusem. Co z liceum i przedszkolem?
Zakończyła się kwarantanna w Domu Księży Chorych w Swoszowicach. Niestety, zmarł jeden z zakażonych księży - ks. kan. dr Stanisław Dobrzański. Dwa nowe ogniska pojawiły się w krakowskich zakonach żeńskich. W sumie zakażone są już 84 zakonnice.

Zakażenie pojawiło się też na oddziale neurologicznym krakowskiego szpitala Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla, który wstrzymał przyjecia na ten oddział.

Wstrzymanie przyjęć na oddziale neurologii. Mamy nowe ognisko?
Na oddziale neurologii w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie zdiagnozowano koronawirusa u pacjentów. Od wczoraj wstrzymane są przyjęcia na oddział. Na jak długo? Szpital poinformował wczoraj o wykryciu koronawirusa wśród pacjentów placówki. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymane zost…

W Krakowie jednak również maleje liczba aktywnych przypadków zakażenia. Z ponad 900 2 września spadła w tydzień do niespełna 500.

Liczba aktywnych przypadków koronawirusa w Krakowie w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Małopolska [9 września]

 • zakażonych: 8 420 (+68)
 • zmarło: 152 (+1)
 • wyzdrowiało: 5 921 (+194)
 • aktywnie chorych: 2 336 (-128)

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 68 osób. To 43 kobiety i 25 mężczyzn, w wieku od roku do 89 lat, z:

 • Krakowa (17 osób),
 • powiatu nowotarskiego (8 osób)
 • krakowskiego (6 osób)
 • wadowickiego (6 osób),
 • tatrzańskiego (5 osób)
 • nowosądeckiego (5 osób)
 • myślenickiego (5 osób),
 • wielickiego (4 osoby),
 • oświęcimskiego (2 osoby)
 • limanowskiego (2 osoby)
 • Tarnowa (1 osoba)
 • Nowego Sącza  (1 osoba)
 • powiatu chrzanowskiego (1 osoba)
 • powiatu bocheńskiego (1 osoba)
 • powiatu tarnowskiego (1 osoba)
 • powiatu suskiego (1 osoba)
 • powiatu olkuskiego  (1 osoba)
 • powiatu miechowskiego (1 osoba).

Aktualnie 9 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o zdublowaniu jednego przypadku we wcześniejszych raportach – raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 8420 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Ilość chorujących na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

WSSE w Krakowie informuje również o śmierci:

 • 79-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu nowosądeckiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarły miał choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 152.

Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 194 ozdrowieńcach z naszego województwa. To 94 kobiety i 100 mężczyzn, w wieku od roku do 85 lat, z:

 • Krakowa (82 osoby),
 • powiatu wadowickiego (27 osób),
 • nowotarskiego (19 osób),
 • krakowskiego (15 osób),
 • oświęcimskiego (12 osób),
 • limanowskiego (10 osób),
 • powiatu tatrzańskiego (6 osób)
 • powiatu bocheńskiego (6 osób),
 • powiatu olkuskiego (4 osoby)
 • powiatu gorlickiego (4 osoby),
 • powiatu tarnowskiego (3 osoby),
 • powiatu dąbrowskiego (2 osoby)
 • powiatu miechowskiego (2 osoby)
 • powiatu myślenickiego (1 osobie)
 • powiatu chrzanowskiego (1 osobie), którzy w większości przebywali w izolacji.

W sumie w Małopolsce mamy 5921 ozdrowieńców.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce wg stanu na 9.09.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 8 420 zakażonych (nowych 68) w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 6 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 62 (powiat bocheński: 447, powiat brzeski: 151, powiat chrzanowski: 90, powiat dąbrowski: 47, powiat gorlicki: 150, powiat krakowski: 376 (wykreślono jedną pozycję z uwagi na niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające), m. Kraków: 1 738, powiat limanowski: 573, powiat miechowski: 50, powiat myślenicki: 321, powiat nowosądecki: 1 300, m. Nowy Sącz: 499, powiat nowotarski: 633, powiat olkuski: 68, powiat oświęcimski: 395, powiat proszowicki: 39, powiat suski: 278, powiat tarnowski: 289, m. Tarnów: 79, powiat tatrzański: 287, powiat wadowicki: 312, powiat wielicki: 298)

w tym: a) aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 2 336 (ubyło 128) w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 180 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 2 156

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 333

 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 307
 • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 10
 • Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej: 1
 • Szpital MEGREZ Tychy: 3
 • Szpital w Łańcucie: 2
 • Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach: 1
 • Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu: 2
 • Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie: 4
 • SPZOZ Szpital Powiatowy w Brzesku - Oddział Chorób Płuc: 1
 • Specjalistyczny Szpital im. E Szczeklika w Tarnowie: 1
 • Szpital Powiatowy w Zawierciu: 1

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 2 003 (ubyło 120)  

b) wyleczeni: 5 921 (nowych 194) (powiat bocheński: 384, powiat brzeski: 99, powiat chrzanowski: 56, powiat dąbrowski: 39, powiat gorlicki: 106, powiat krakowski: 257, m. Kraków: 1 217, powiat limanowski: 430, powiat miechowski: 37, powiat myślenicki: 263, powiat nowosądecki: 814, m. Nowy Sącz: 247, powiat nowotarski: 390, powiat olkuski: 44, powiat oświęcimski: 339, powiat proszowicki: 27, powiat suski: 250, powiat tarnowski: 230, m. Tarnów: 55, powiat tatrzański: 245, powiat wadowicki: 220, powiat wielicki: 172)

c) zgony COVID-19: 152 (nowych 1) (powiat bocheński: 30, powiat brzeski: 2, powiat chrzanowski: 3, powiat gorlicki: 2, powiat krakowski: 3, m. Kraków: 29, powiat limanowski: 8, powiat nowosądecki: 17, m. Nowy Sącz: 13, powiat nowotarski: 11, powiat oświęcimski: 6, powiat proszowicki: 2, powiat suski: 2, powiat tarnowski: 9, powiat tatrzański: 4, powiat wadowicki: 6, powiat wielicki: 5)

d) zgony z innych przyczyn niż COVID-19: 11 (powiat bocheński: 7, powiat brzeski: 2, powiat limanowski: 1 powiat wielicki: 1)

2. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 7 523

3. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 6 795

4. Liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 4 277

5. Zgony Covid-19 w poszczególnych szpitalach:

a. Szpital Uniwersytecki w Krakowie: 130

b. Szpital SPZOZ w Myślenicach: 1

c. Szpital Powiatowy w Limanowej: 2

d. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego: 3

e. Szpital Rejonowy w Raciborzu: 1

f. Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu: 4

g. Szpital Św. Łukasza w Tarnowie: 1

h. Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu: 1

i. Szpital im. J. Dietla w Krynicy Zdroju: 1

j. Szpital Powiatowy w Chrzanowie: 1

k. Zgon poza szpitalem: 7

6. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 1 999 (poprzednia doba: 1 532 badań).

7. Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka