czwartek, 25 listopada 2021 10:02

Ty też możesz pomóc w górach. Świadomi zasad pierwszej pomocy jako pierwsi możemy uratować czyjeś życie

Autor Edyta Sowa
Ty też możesz pomóc w górach. Świadomi zasad pierwszej pomocy jako pierwsi możemy uratować czyjeś życie

Praca służb górskich jest nieoceniona, nie dość że pomagają to jeszcze sami narażają swoje życie. W ostatnich dniach miały miejsce dwie skuteczne reanimacje w Tatrach.

W ostatnim czasie ratownicy TOPR wezwani zostali do dwóch osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia NZK ( przyp. red. NKZ to nagłe zatrzymanie krążenia (łac. cessatio circulationis) – nagły stan chorobowy, w którym dochodzi do zatrzymania czynności mechanicznej serca, powodującego ustanie krążenia krwi). Dzięki natychmiastowej pomocy świadków zdarzenia, którzy rozpoznali właśnie NZK, rozpoczęli szybko resuscytację i wezwali TOPR, a także dzięki pracy ratowników pogotowia tatrzańskiego, załogi śmigłowca Policji i śmigłowca wojskowego, zespołów ratownictwa medycznego oraz personelu Szpitala Powiatowego w Zakopanem wszystko skończyło się pomyślnie. Obaj pacjenci żyją i są w pełni świadomi.

TOPR podkreśla, że podstawowe czynności resuscytacyjne podjęte przez świadków są bardzo ważnym elementem całego łańcucha pierwszej pomocy. -Pamiętać należy, że tak mocny jest cały łańcuch jak jego najsłabsze ogniwo, w tym przypadku wszystkie ogniwa okazały się silne. Ratownikom sprzyjała też pogoda, która w górach bywa zmienna i często ich nie oszczędza, jednak przy dobrej aurze lot śmigłowcem jest szybki, a dotarcie udaje się na czas (w obu wspomnianych przypadkach od zgłoszenia do przybycia ratowników na miejsce upłynęło mniej niż 14 minut!) .

foto. TOPR

Podhale

Podhale - najnowsze informacje