czwartek, 7 lipca 2022 08:26

Tydzień Kultury Beskidzkiej. "Dobrej energii i wspaniałej zabawy nie zabraknie"

Autor Patryk Trzaska
Tydzień Kultury Beskidzkiej. "Dobrej energii i wspaniałej zabawy nie zabraknie"

Już wkrótce rozpocznie się wielkie góralskie święto – 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej, które opanuje Beskidy i okolice. Wydarzenie potrwa od 30 lipca do 7 sierpnia na plenerowych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i w Oświęcimiu, gdzie wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych, w tym kilkanaście zagranicznych.

Organizatorzy zapewniają, że dobrej energii i wspaniałej zabawy nie zabraknie. Każdego wieczoru ze wszystkich głównych scen ma się rozlec TKB-owski hejnał grany na pasterskich trombitach, co zainauguruje plenerowe koncerty, trwające nieraz do późnych godzin nocnych.

Jak co roku charakterystycznymi pasterskimi zawołaniami przywitają publiczność górale i góralki, słynący z okraszonej humorem „gadki”. Wśród konferansjerów znajdą się m.in. Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Maciejowski, Jadwiga Jurasz i Elżbieta Legierska-Niewiadomska.

Podczas występów będzie można podziwiać muzykę, taniec, śpiew, czy stroje charakterystyczne dla różnych grup etnograficznych. Z kolei na kiermaszach i jarmarkach festiwalowicze znajdą wyroby twórców ludowych, m.in. ruchome ptaszki zwane klepokami, okarynki, zadumane świątki, obrazki na szkle malowane czy bukieciki z bibuły. Festiwalowej atmosfery dopełnią TKB-owskie korowody, w których z miejscowymi grupami góralskimi zatańczą artyści z różnych regionów Polski, a także z innych krajów, takich jak Kolumbia, Indie czy Republika Zielonego Przylądka.

Organizatorzy zapraszają na koncerty zespołów TKB podczas trzech imprez odbywających się w ramach Tygodnia. Podczas 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach (6–7 sierpnia) zapłonie huda, czyli specjalnie przygotowana wysoka drewniana konstrukcja. Na 27. Festynie Istebniańskim (30–31 lipca) będzie można zapoznać się z tradycjami Trójwsi Beskidzkiej i przy okazji spróbować specjałów kuchni regionalnej. Zespoły uczestniczące w 59. TKB wystąpią również w Czechach, podczas organizowanego przez polską mniejszość na Zaolziu Gorolskigo Święta w Jabłonkowie (5–7 sierpnia), które jest imprezą starszą niż TKB i w tym roku obchodzi już jubileusz 75-lecia.

Częścią Tygodnia są również dwa konkursy. Oba zostaną przeprowadzone w Żywcu – zarówno 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich, jak i wracające na afisz po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią – 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W drugi weekend 59. TKB (6 i 7 sierpnia) odbędą się cieszące się dużym powodzeniem publiczności koncerty laureatów.

Wstęp na wszystkie koncerty TKB jest bezpłatny.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka