wtorek, 8 grudnia 2020 10:21

„Tygodniowo możemy szczepić ok 180 tys. osób”. Kto jako pierwszy może liczyć na szczepienie?

Autor Aleksandra Tokarz
„Tygodniowo możemy szczepić ok 180 tys. osób”. Kto jako pierwszy może liczyć na szczepienie?

-Szczepionka może być punktem zwrotnym, który pozwoli na powrót do normalności – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Szczepionki będą darmowe i dobrowolne. Szczepienia zaczną się w styczniu, ale dokładny termin jest uzależniony od producenta.

11 grudnia zakończy się pierwszy etap związany ze zgłaszaniem podmiotów medycznych do udziału w Narodowym Programie Szczepień. Michał Dworczyk zapewnił, że do tej pory zgłoszeń jest tak dużo, że tygodniowo można by szczepić ok. 180 tys. osób.

-Naszym celem jest przeprowadzenie programu sczepień, dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji - mówił szef KPRM. - Przygotowaliśmy dokument, który szczegółowo to określa.

Strategia szczepień to dokument liczący 34 strony, podzielony na 9 rozdziałów.

-Pracując nad tym dokumentem przyświecały nam trzy, bardzo ważne hasła - wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. To one pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepienia. Wiedza jest w tym momencie najważniejsza. Rolą państwa jest podjęcie roli przekonywania do szczepienia – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według przekazanych informacji bardzo dużo miejsca w strategii poświęcone zostało przekazywaniu wiedzy i procesowi edukacji dotyczącej szczepień.

-Bezpieczeństwo jest absolutnym priorytetem. Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski to my, jako -państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo. Chodzi przede wszystkim o proces dopuszczenia leku czy szczepionki do obrotu. Obowiązują standardowe procedury dopuszczenia do obrotu. Zanim pierwsza osoba w Polsce zostanie zaszczepiona, wcześniej ten produkt jest dokładnie przebadany – informował minister Niedzielski.

-Szczepionka może być punktem zwrotnym, który pozwoli na powrót do normalności. Warunkiem jest, żeby jak największa część społeczeństwa się zaszczepiła – mówił Michał Dworczyk.

Według przekazanych informacji wyznaczone zostały cztery grupy priorytetowe. Na etapie 0 będą się szczepić pracownicy służby ochrony zdrowia. Na kolejnym etapie pracownicy DPS i pensjonariusze tych domów, osoby starsze powyżej 60 roku i służby, które są na pierwszej linii – policja, służby mundurowe. Potem pracownicy personelu niemedycznego – nauczyciele, pracownicy sektora krytycznego, transportu publicznego i osoby poniżej 60 roku życia, które mają choroby współistniejące.

-Na ostatnim etapie będziemy zachęcać do szczepień resztę społeczeństwa.  Będziemy starali się trafiać zarówno do rozumu (strona internetowa, gdzie będzie baza wiedzy na temat szczepionki, infolinia, która będzie służyła rozwianiu wszelkich wątpliwości) i do serca (szeroka kampania medialna z dwoma elementami – próba kształtowania zmiany postaw i kształtowanie intencji szczepienia się). Wszystko to jest dużym wyzwaniem analitycznym i komunikacyjnym – dodał szef KPRM.

-Przewidujemy system zachęt za zaszczepienia (w dwóch dawkach). Te osoby nie będą podlegały kwarantannie w wyniku kontaktu z osobami zakażonymi. Nie będą podlegały kwarantannie w wyniku podróży do krajów z trudną sytuacją epidemiczną – mówił szef Ministerstwa Zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w mediach społecznościowych, że zarezerwowanych i zakupionych jest już ponad 60 mln dawek szczepionek od 6 wiodących światowych producentów.

fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka