poniedziałek, 18 stycznia 2021 16:09

Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Jakie?

Autor Mirosław Haładyj
Będą zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Jakie?

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował o konieczności wprowadzenia zmian w Narodowym Programie Szczepień.

Zmiany są podyktowane faktem, iż koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich.

– Cała Unia Europejska została zaskoczona tym, że koncern Pfizer zamierza z tygodnia na tydzień znacząco ograniczyć dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Po otrzymaniu tej informacji musieliśmy wprowadzić zmiany w Narodowym Programie Szczepień - podkreślił Dworczyk na konferencji prasowej. - Dzisiaj trwało właśnie przeliczanie naszego harmonogramu szczepień tak, żeby dopasować go do nowej sytuacji związanej z liczbą dostaw z koncernu Pfizer

– poinformował Dworczyk.

Dzisiaj w Agencji Rezerw Materiałowych trwało przeliczanie harmonogramu szczepień tak, żeby dopasować go do nowej sytuacji związanej z liczbą dostaw z koncernu Pfizer.

Do 18 stycznia, do godziny 14:00, 475 264 pacjentów zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19 pierwszą dawką. Od wczoraj trwają też szczepienia drugą dawką.

– Liczba NOP cały czas jest niewielka. W magazynach mamy prawie 610 tys. szczepionek

– przekazał Dworczyk i dodał:

– W grupie 0, obejmującej pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą, zaszczepiliśmy do tej pory 474 676 pacjentów. Łącznie 81% osób z grupy 0 zgłosiło się na szczepienie.

Do tej pory na szczepienie zarejestrowało się 431 782 seniorów powyżej 80 roku życia. Od 22 stycznia do rejestracji będą mogli dołączyć seniorzy +70.

Jak zapewnił Dworczyk szczepienia tej grupy rozpoczną się zgodnie z planem:

– Szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia rozpoczną się zgodnie z planem, 25 stycznia.  1 470 144 osób poniżej 70 r.ż. zgłosiło chęć zaszczepienia się przez formularz dostępny na stronie.

Jak podejrzewano, w związku z decyzją koncernu Pfizer szczepienia grupy 0 zostaną wydłużone:

– Jesteśmy zmuszeni wydłużyć szczepienia grupy 0, co jest związane z ograniczeniami w dostawach Pfizer. Zrobimy wszystko, aby zostały zakończone w lutym, ale jest to uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu.
koronawirus najnowsze informacje

Inf. i fot.: Kancelaria Premiera

Polska

Polska - najnowsze informacje