piątek, 1 kwietnia 2022 13:28

Uchodźcy wyjadą do Solury. Miasto Ambasadorów przyjmie 50 osób!

Autor Joanna Obajtek
Uchodźcy wyjadą do Solury. Miasto Ambasadorów przyjmie 50 osób!

Trochę stylu Włoch, Francji i Niemiec i mamy Solurę - szwajcarskie "Miasto Ambasadorów", do którego już w piątek wyjedzie 50 uchodźców. Kraków już przygotowuje dla nich autokar.

W piątek, 1 kwietnia 50 uchodźców z Krakowa wyjedzie autokarem do Solury. To kolejne po Orleanie miasto partnerskie Krakowa, wrażliwe na krzywdę poszkodowanych w wyniku wojny Ukraińców.

Solura leży w północno-zachodniej Szwajcarii i liczy 17 tys. mieszkańców. To najpiękniejsze barokowe miasto w tym kraju. Znajdują się tu barokowe i renesansowe budowle, domy patrycjuszy starówka, a nawet katedra z fasadą, której sponsorem był król Ludwik XIV. Oprócz zabytków znajduje się tu również szkoła i szpital.

Zbiórka dla chętnych na wyjazd do Solury odbędzie się 1 kwietnia od 14:30 przy stadionie miejskim na ul. Reymonta 20. Autokar wyruszy o 16.00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod numerem+48 883 142 632.

Pobyt i zakwaterowanie w Solurze

Kraków organizuje autokar dla Ukraińców, ale resztą zajmuje się już Solura. Pasażerowie nie muszą się o nic martwić. Wszystko zostało zaplanowane.

Po przyjeździe do Solury uchodźcy zostaną przewiezieni przez pracowników miasta do Federalnego Ośrodka ds. Uchodźców. Tam zostaną zarejestrowani i otrzymają status ochronny „S”, który da im prawo pobytu w Szwajcarii. Następnie zostaną skierowani do miejsca zakwaterowania. 24 osoby zatrzymają się w większym budynku miejskim. Natomiast pozostali otrzymają mieszkania. Jeśli chodzi o wyżywienie, ono również jest zapewnione.

Widok na zabytkowe domy Solury/ fot. pixabay

Oprócz zakwaterowania i wyżywienia, uchodźcy mogą bezpłatnie korzystać z pomocy społecznej i medycznej, transportu publicznego, a ich dzieci mają darmową edukację. Miasto pomaga również w znalezieniu zatrudnienia i w procedurach administracyjnych. Uchodźcy mogą też wrócić na Ukrainę w dowolnym czasie, w czym pomoże im miasto.

Czym jest status ochronny „S”?

Status ochronny „S” gwarantuje bezpieczeństwo, pobyt w Szwajcarii i liczne udogodnienia. Objęci nim zostaną Ukraińcy uciekający przed wojną, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego. Dzięki niemu mogą:

  • przebywać w Szwajcarii bez  przebycia normalnej procedury azylowej
  • przebywać w Szwajcarii przez 1 rok, z możliwością przedłużenia do 5 lat, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie
  • wykonywać pracę zarobkową
  • podróżować w obrębie strefy Schengen
  • korzystać z pomocy społecznej i medycznej
  • zapisać swoje dzieci w wieku 4-16 lat do szkoły

Statusem ochronnym „S” nie zostaną objęte osoby, które otrzymały już oficjalny status uchodźcy na terenie innego kraju. Nie oznacza to jednak otrzymania numeru PESEL. Takie osoby spokojnie mogą pojechać do Solury.

Fot. pixabay

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka