wtorek, 1 października 2024 11:13

Uhonorowanie zasłużonych Wieliczan. Nowe skwery w Solnym Mieście

Autor Krystian Kwiecień
Uhonorowanie zasłużonych Wieliczan. Nowe skwery w Solnym Mieście

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 18 września, podjęto ważne uchwały, które mają na celu uhonorowanie dwie wybitne osoby związane z miastem – Zygmunta Kaweckiego i Adama Klicha.

Decyzja ta jest efektem wniosków złożonych przez lokalne organizacje oraz rodziny zasłużonych Wieliczan. W uroczystości wziął udział także Bogdan Klich, co dodatkowo podkreśliło znaczenie tego wydarzenia.

Skwer profesora Zygmunta Kaweckiego

Na wniosek Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” oraz rodziny ś.p. prof. Zygmunta Kaweckiego skwerowi przy skrzyżowaniu ulic Górsko i Daniłowicza w Wieliczce nadano nazwę „Skwer Zygmunta Kaweckiego”. Zygmunt Kawecki urodził się w Wieliczce 11 kwietnia 1919 roku i przez całe swoje życie był związany z miastem. Po ukończeniu miejscowej szkoły i gimnazjum im. Jana Matejki rozpoczął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej, które przerwał wybuch II wojny światowej.

W jej trakcie Kawecki pełnił służbę w Armii Krajowej, angażując się w liczne akcje dywersyjne. Jego odwaga i poświęcenie zostały uhonorowane m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznym. Po zakończeniu wojny wrócił na AGH, gdzie uzyskał tytuł profesora zwyczajnego i pełnił wiele funkcji akademickich, w tym dyrektora Instytutu Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Automatyki.

Kawecki nie tylko wniósł istotny wkład w naukę, ale również angażował się w życie społeczności lokalnej. Był współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, które odgrywało kluczową rolę w integracji mieszkańców miasta. Skwer nazwany jego imieniem będzie trwałym symbolem pamięci o jego dokonaniach.

Na wniosek Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” oraz rodziny ś.p. prof. Zygmunta Kaweckiego Uchwałą nr VII/80/2024...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Poniedziałek, 30 września 2024

Skwer Profesora Adama Klicha

Na wniosek Wielickiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, traktowi pieszemu wzdłuż ulicy Dembowskiego nadano nazwę „Skwer Profesora Adama Klicha”. Profesor Adam Klich był naukowcem i nauczycielem akademickim związanym z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Urodzony 25 grudnia 1927 roku w Grybowie. Jego życie zawodowe i naukowe było pełne osiągnięć.

Po ukończeniu Wydziału Górniczego AGH w 1951 roku rozpoczął karierę zawodową jako projektant, a później przez wiele lat pracował na uczelni, uzyskując tytuł profesora w 1974 roku. Profesor Klich pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. był prodziekanem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych oraz dyrektorem Instytutu Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Automatyki.

Jego dorobek naukowy jest imponujący – był autorem wielu publikacji oraz właścicielem ponad 50 patentów. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie nauki oraz współpracę z ośrodkami badawczymi został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz tytułem Honorowego Profesora AGH. Profesor Klich był także silnie związany z Wieliczką, gdzie mieszkał i gdzie zostanie upamiętniony poprzez nadanie jego imienia skwerowi.

Traktowi pieszemu położonemu równolegle do ulicy Dembowskiego w Wieliczce pomiędzy ulicą Daniłowicza a Plantami Uchwałą...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Wieliczka Poniedziałek, 30 września 2024

Dziedzictwo naukowe i społeczne obu profesorów

Zarówno Zygmunt Kawecki, jak i Adam Klich byli postaciami, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii polskiej nauki, a ich związki z Akademią Górniczo-Hutniczą są szczególnie warte podkreślenia. Obaj przyczynili się do rozwoju technologii górniczych i inżynierii, a ich prace miały realny wpływ na rozwój przemysłu w Polsce.

fot: Głos24 / Praca własna

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka