wtorek, 22 marca 2022 18:59

Ukraińcy mieli wielki problem. W piątek ruszy wymiana hrywien. Wcześniej ruszył z pomocą radny z Krakowa

Autor Marzena Gitler
Ukraińcy mieli wielki problem. W piątek ruszy wymiana hrywien. Wcześniej ruszył z pomocą radny z Krakowa

Narodowy Bank Polski poinformował, że będzie skupował hrywny od uchodźców z Ukrainy. Każdy będzie mógł wymienić do 10 tys. ukraińskiej waluty po oficjalnym, nie kantorowym kursie.  Wcześniej problem z wymiana ukraińskiej waluty zauważyli krakowski radny Łukasz Wantuch i inne banki.

Dla wielu uchodźców z Ukrainy wielkim problemem jest wymiana lokalnej waluty. Uciekali zabierając ze sobą hrywny, których kurs spadł drastycznie.

Kurs hrywny spadał od listopada. Notował też kilka skoków wzrostowych. Wszystko zależało m.in od wiadomości o planowanej inwazji rosyjskiej. Ostatni spadek był o wybuchu wojny, a potem utrzymał się na niskim kursie 0,1381 zł za 1 UAH, no kantory praktycznie przestały je skupować.

Społeczna inicjatywa z Krakowa

Ukraińcy znaleźli się w bardzo trudnym położeniu, bo nikt nie chciał ich gotówki. Z ciekawą inicjatywą wyszedł krakowski radny, znany z szybkich działań i oryginalnych pomysłów, który zadeklarował, że będzie skupował hrywny płacąc 20 zł za 100 hrywien i zorganizował zbiórkę na ten cel: Obywatelski interwencyjny skup hrywien.

"Witam Was. Bardzo wielu uchodźców z Ukrainy ucieka w pośpiechu i ma ze sobą tylko papierowe hrywny. Są one bezużyteczne w Polsce- żaden kantor ich nie skupuje albo płaci 1 zł za 100 hrywien. Dlatego uruchamiamy projekt interwencyjnego skupu hrywień po 20 zł za 100 sztuk. Zasady są następujące:

1) Wysokość skupu zależy wyłącznie od Waszych datków- imię więcej, tym większa ilość uchodźców otrzyma pieniądze

2) Należy napisać na messengerze na fb do pani Tatyana Korzh, która zajmuje się wypłatami. Po uzgodnieniu daty i godziny trzeba przyjechać pod adres Kraków, ulica Wiśniowa 16

3) Limit to 100 zł na osobę, czyli 500 hrywień.

4) W Polsce te hrywny są bezwartościowe, dlatego przekazuję je Patrykowi Salamonowi i Witoldowi Skrzypnikowi, którzy dwa razy w tygodniu jeżdżą na Ukrainę, pod Lwów. W sklepach przy samej granicy można jeszcze płacić hrywnami, dlatego za te pieniądze kupują oni jedzenie i rozdają za darmo potrzebującym.

Koło więc się zamyka. Na razie mamy ponad 3000 zł, zebrane zanim zaczęła się zbiórka, ale chcemy więcej. Zachęcamy Was do wpłat i promowania akcji." - napisał Łukasz Wantuch

Na skup hrywien na stronie zrzutka.pl zebrał już prawie 16 tys. zł (30% więcej niż planował). W dużej mierze to zasługa zaangażowania się w promocję akcji krakowskiego pisarza Łukasza Orbitowskiego. "Sytuacja na krakowskim dworcu robi się dramatyczna i należy sądzić, że będzie jeszcze gorzej. Dochodzą do mnie przejmujące zdjęcia. Zapytałem co można zrobić. Pewnym rozwiązaniem wydaje się interwencyjny skup hrywien, jedynego kapitału, który przywieźli ze sobą przybysze. Kantory płacą dziadowski grosz, NBP w ogóle tego zadania się nie podjął, choć powinien. Działają wiec ludzie. Poniżej wklejam link do akcji. W ogromnym skrócie chodzi o to, aby skupować hrywny od uchodźców po dobrej cenie. Następnie te pieniądze trafią pod Lwów, gdzie ciągle mają ważność. Dobrzy ludzie kupią za za ten szmal jedzenie, które przekażą potrzebującym. Szczegóły znajdziecie w linku poniżej. Pomóżcie, jeśli chcecie i możecie" - napisał na Facebooku.

Sytuacja na krakowskim dworcu robi się dramatyczna i należy sądzić, że będzie jeszcze gorzej. Dochodzą do mnie...

Opublikowany przez Łukasza Orbitowskiego Środa, 9 marca 2022

Apelowali bankowcy

W ubiegłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna” i „Puls Biznesu” informowały, że hrywny będą przyjmować od uchodźców polskie banki komercyjne, na czele z PKO BP, który posiada największą liczbę placówek.

W zorganizowaniu skupu hrywny od ukraińskich uchodźców bankowcy poprosili o pomoc Narodowy Bank Polski, Komisję Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów.  

O tym, że w usprawnienie wymiany hrywny na złote może się zaangażować NBP, mówił też prezes banku centralnego Adam Glapiński. Zapowiedział, że planowany jest skup waluty przez banki komercyjne, które następnie będą ją wymieniać w bankach ukraińskich.

Decyzja NBP

W sprawie hrywień zareagował też w końcu Narodowy Bank Polski. "18 marca 2022 roku Narodowy Bank Polski podpisał umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy, dzięki której każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić ukraińskie hrywny (do 10 000 UAH) na polskiego złotego. Wymiana będzie możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie, od 25 marca 2022 roku" - czytamy w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.

"Banki będą przyjmowały do wymiany banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien. Kurs wymiany będzie możliwie najbardziej zbliżony do oficjalnego kursu UAH/PLN" - wyjaśnił NBP w kolejnym komunikacie.

Proces wymiany ruszy 25 marca, czyli w najbliższy piątek. Odbywać się będzie w wybranych oddziałach NBP. Możemy się więc spodziewać, że od piątku pod placówkami banków, które będą prowadziły wymianę hrywien, ustawią się długie kolejki, takie jak po PESEL czy pod ukraińskimi konsulatami. Łukasz Wantuch ucieszył się z zaangażowania NBP, ale w rozmowie z nami poinformował, że nie zawiesza swojej akcji i będzie utrzymywał swój kurs.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje