Chłód, ulewny deszcz, a nawet burze. Czy to oznacza, że możemy już pożegnać się z letnim słońcem? Najprawdopodobniej. IMGW ostrzega – w dużej części kraju warunki biometeorologiczne będą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.
- Na południu zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu, na południowym wschodzie ulewnymi, oraz lokalnymi burzami. Na pozostałym obszarze pogodnie, ale wietrznie. Temp. maks. od 16°C na południu do 21°C na północnym zachodzie. Nad morzem wiatr w porywach do 55km/h – informuje IMGW.
Dziś burze możliwe będą na krańcach południowo-wschodnich. Będą one występować w pobliżu strefy ciągłych opadów deszczu, związanych z niżem i lokalnie podwyższać całkowitą sumę opadów. W czasie burz opady deszczu nie powinny przekraczać 15 mm, a porywy wiatru 65 km/h.
Najwięcej deszczu spadnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze kraju opady będą słabsze, niż wczoraj. Temperatury będą jednak daleko odbiegały od tego, co myślimy o sierpniowej pogodzie. Dzisiejsza aura to według portalu fanipogody.pl „walka jesieni i lata”. Polska dalej pozostaje pod wpływem niżu Manfred, który przynosi ulewny deszcz i burze.
IMGW wydał ostrzeżenia dotyczące niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj do godz. 17:00 prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita suma opadów wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm. Prawdopodobieństwo: 80%. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3-stopniowej).
Dodatkowo Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od godz. 07:30 do jutra (25 sierpnia 2021 r.) do godz. 20:00 w obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów, spodziewane są wzrosty stanów wody – na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, lokalnie o charakterze gwałtownym. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych. Prawdopodobieństwo: 70 %. Stopień zagrożenia: 1 stopień (w skali 3-stopniowej).
W południowo-wschodniej połowie kraju pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Na pozostałym obszarze Polski, początkowo niekorzystne warunki, wraz ze zmniejszaniem się porywistości wiatru będą stopniowo poprawiać się do obojętnych.
fot. ilustracyjne/unsplash