wtorek, 11 lipca 2023 16:00

Uniwersytet Jagielloński przeżywa oblężenie. Który kierunek jest najpopularniejszy?

Autor Mirosław Haładyj
Uniwersytet Jagielloński przeżywa oblężenie. Który kierunek jest najpopularniejszy?

34625 zgłoszeń na studia wpłynęło w tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jaki kierunek cieszy się największą popularnością na najlepszej uczelni w kraju?

Uniwersytet Jagielloński podzielił się w mediach społecznościowych informacją o tegorocznej rekrutacji. Chęć rozpoczęcia nauki na najstarszej uczelni w Polsce wyraziło aż 34625 osób.

Który kierunek jest najpopularniejszy?

Kierunkiem, który od lat cieszy się największą popularnością, jest psychologia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2023 r. roku wpłynęło tu aż 2204 zgłoszeń, co daje 18,37 chętnych na jedno miejsce. Na drugim miejscu znalazła się filologia orientalna - japonistyka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku jest 15,93 chętnych na jedno miejsce. Ostatnie miejsce na podium zajął kierunek lekarsko-dentystyczny w Collegium Medicum. W tym roku wpłynęło 14,18 zgłoszeń na jedno miejsce.

Poza podium, ale wciąż popularne

Ekonomia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kolejnym w rankingu popularności kierunkiem. Tu na jedno miejsce przypada 13,83 zgłoszeń. Za ekonomią uplasował się kierunek finanse, bankowość, ubezpieczenia na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku wpłynęło tu 11,40 zgłoszeń na jedno miejsce.

Ogłoszenie listy rankingowej nastąpi 17 lipca, a w przypadku kierunków, na które przewidziany jest egzamin, dwa dni później - 19 lipca.

Uniwersytet Jagielloński najlepszą uczelnią w kraju

W światowym rankingu The Center for World University Rankings (CWUR) uniwersytet Jagielloński jest najlepszą uczelnią w kraju. W zestawieniu ujęto 1000 szkół wyższych z 59 krajów, w tym dziewięć polskich. Zwyciężył, podobnie jak przed rokiem, Uniwersytet Harvarda.

Ranking CWUR ocenia jakość kształcenia studentów w oparciu o losy jego absolwentów, czyli ich sukcesów i tego, jak radzą sobie na rynku pracy. Przy tworzeniu zestawienia brany jest także prestiż kadry naukowej - jej osiągnięcia, publikacje w światowych czasopismach oraz cytowalność. Liczony jest również indeks Hirscha całej uczelni oraz zgłoszone patenty międzynarodowe.

Zestawienie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej "20" jest aż 15. Miejsca na podium zajęły Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Stanforda i Instytut Technologiczny w Massachusetts. W czołówce znalazły się trzy szkoły wyższe z Europy. Uniwersytet Cambridge, Uniwersytet Oksfordzki oraz Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu zajęły odpowiednio 4., 5. i 20. miejsce.

W rankingu sklasyfikowano 9 polskich uczelni. Najwyżej, bo na 451. miejscu, uplasował się Uniwersytet Jagielloński, co w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia stanowi awans o 28 pozycji. Drugi jest Uniwersytet Warszawski (462. miejsce, spadek o 43 pozycje), a trzecia Politechnika Warszawska (646. miejsce, awans o 42 pozycje). W rankingu znalazły się jeszcze Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie (782.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (890), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (911.), Uniwersytet Wrocławski (921.), Politechnika Wrocławska (944.) i Uniwersytet Śląski (964.).

Inf. i foto: UJ

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka