niedziela, 21 kwietnia 2024 08:30

Nie będzie już płatnej medycyny na Collegium Medicum UJ

Autor Katarzyna Domagała
Nie będzie już płatnej medycyny na Collegium Medicum UJ

Władze Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zdecydowały, że nie będą prowadzić rekrutacji na medycynę w formie niestacjonarnej. Powód?

Nie będzie już płatnej, niestacjonarnej medycyny na Collegium Medicum UJ. Powodem takiej decyzji jest małe zainteresowanie tymi studiami, a także fakt, że coraz mniej studentów je kończyło.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego złożyło wniosek do Ministerstwa Zdrowia w sprawie zawieszenia rekrutacji na kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym podczas tegorocznej rekrutacji.

Rzecznik prasowy uczelni, Adam Koprowski, poinformował, że powodem decyzji była malejąca od 2022 roku liczba kandydatów zainteresowanych tą ścieżką edukacyjną, co wymuszało organizowanie dodatkowych naborów oraz przyjmowanie studentów z niższymi ocenami z matury. Jego zdaniem ma to związek z uruchamianiem studiów lekarskich na innych, często nowych, uczelniach.

Ponadto, Collegium Medicum UJ odnotowało spadającą liczbę osób, które ukończyły kierunek lekarski w trybie niestacjonarnym.

Co ciekawe, całkowity koszt studiów w ostatnim procesie rekrutacyjnym osiągnął 276 tys. zł, z rocznym czesnym w wysokości 46 tys. zł.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka