wtorek, 30 marca 2021 15:04

Artur Kozioł: Chcemy, aby w Wieliczce powstał punkt szczepień masowych

Autor Marzena Gitler
Artur Kozioł: Chcemy, aby w Wieliczce powstał punkt szczepień masowych

Burmistrz Wieliczki zapowiada utworzenie w Wieliczce punktu szczepień masowych. - Chcemy, aby w Wieliczce powstał punkt szczepień masowych i jesteśmy gotowi do uruchomienia takiego punktu. Jest to dla nas kluczowe – podkreśla Artur Kozioł.

Trzecia fala gorsza od drugiej?

Liczba zakażeń w powiecie wielickim wciąż rośnie.  

Nowe przypadki koronawirusa w powiecie wielickim w ostatnich 6 miesiącach:

Burmistrz Artur Kozioł zaapelował do wojewody małopolskiego o zwiększenie liczby dostarczanych szczepionek. Pisaliśmy o tym tu:

“Liczba zachorowań na naszym terenie rośnie w zatrważającym tempie” Burmistrz Wieliczki apeluje o zwiększenie ilości szczepionek
Wiadomości Wieliczka. Liczba zakażeń w powiecie wielickim rośnie. Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł do apeluje wojewody małopolskiego o zwiększenie liczby dostarczanych szczepionek.

Najgorzej wyszczepiony powiat w Małopolsce

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że powiat wielicki jest obecnie najgorzej wyszczepionym regionem Małopolski. Podczas gdy w Krakowie przynajmniej jedną dawką szczepionki zaszczepiono już blisko 215 tys. osób, w powiecie wielickim to zaledwie niespełna 7,5 tys. (mniej jest tylko w powiatach: tatrzańskim 7,4 tys., dąbrowskim 6,9 tys. i proszowickim – 5,3 tys.) (dane Ministerstwa Zdrowia z 30 marca 2021). Jednak, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, na szarym końcu jest niestety powiat wielicki:

Procent zaszczepionych mieszkańców w powiatach Małopolski:

 • wielicki - 6%
 • tarnowski - 7%
 • krakowski - 7%
 • wadowicki - 8%
 • nowosądecki - 9%
 • bocheński - 9%
 • oświęcimski - 10%
 • myślenicki - 10%
 • limanowski - 10%
 • olkuski - 11%
 • tatrzański - 11%
 • nowotarski - 12%
 • dąbrowski - 12%
 • proszowicki - 12%
 • brzeski - 12%
 • Nowy Sącz - 12%
 • chrzanowski - 14%
 • suski - 14%
 • gorlicki - 15%
 • Tarnów - 17%
 • miechowski - 24%
 • Kraków - 28%

Burmistrz zwrócił się do wojewody o zwiększenie liczby dawek dostarczanych do sześciu punktów szczepień w Wieliczce. "Pozostając w odpowiedzialności i trosce o mieszkańców proszę o rozważnie zwiększenia przydziału ilości szczepionek przypadających na wielickie punkty, co stałoby się odpowiedzią na realną potrzebę Wieliczan w tym zakresie. Zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże i tym samym zapotrzebowanie jest znacząco wyższe niż ilości szczepionek, które otrzymują na dzień dzisiejszy punkty" - uzasadnia swoją prośbę Artur Kozioł.

Czy wojewoda odpowiedział na apele włodarza Wieliczki i liczba szczepionek dla mieszkańców wzrośnie?  - Dziś dostałam dwa pisma od pana wojewody Łukasza Kmity – mówi Artur Kozioł. Jedno jest odpowiedzią na moje pismo z prośbą o zwiększenie liczby szczepionek. Można je najkrócej podsumować, że rozpoczynamy rozmowy z panem wojewodą – mówi burmistrz Wieliczki.

Masowe szczepienia również w Wieliczce

To nie koniec dobrych wiadomości. Jest duża szansa, że w Wieliczce powstanie punkt szczepień masowych. Punkty to kolejna zmiana w Narodowym Programie Szczepień. Resort Zdrowia w związku z planowaną większą liczbą szczepionek, które ma dotrzeć do Polski w drugim kwartale, chce znacznie przyśpieszyć szczepienia populacyjne. – W kolejnych tygodniach do Polski dotrą duże ilości szczepionek przeciwko Covid-19. Naszym celem jest mocne przyspieszenie procesu szczepień w Małopolsce i w Krakowie. W krakowskiej Tauron Arenie powstanie duży punkt do szczepień populacyjnych – mówił na briefingu 29 marca wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W związku z planowanym zwiększeniem liczby dostaw szczepionek konieczne jest rozbudowanie potencjału małopolskich punków szczepień. Krakowska Tauron Arena ma być "obiektem doskonałym", którego kubatura pozwoli uruchomić masowy punkt szczepień, a tym samym znacząco zwiększyć liczbę osób zaszczepionych. Pisaliśmy o tym tu:

Kraków pierwszym dużym miastem masowo zaszczepionym? W Tauron Arenie powstanie punkt szczepień
– Naszym celem jest mocne przyspieszenie procesu szczepień w Małopolsce i w Krakowie. W krakowskiej Tauron Arenie powstanie duży punkt do szczepień populacyjnych – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas briefingu prasowego.

W masowy punkt szczepień zmieniona ma zostać także tarnowska Arena Jaskółka.

Tarnów kolejnym miastem masowo zaszczepionym? Zamiast szpitala tymczasowego - punkt szczepień
- Chciałbym, aby Kraków był pierwszym dużym miastem wojewódzkim masowo zaszczepionym - stwierdził podczas wczorajszego briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Śladami Krakowa pójdzie Tarnów? To możliwe! Szczepienia mają zostać przeniesione ze szpitala do Areny Jaskółka.

Rozmowy na ten temat prowadzi z marszałkiem wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Nie zostaje w tyle burmistrz Wieliczki, który też rozpoczął już działania, żeby masowy punkt szczepień uruchomić w Wieliczce.

Dziś zaplanowane jest spotkanie z wójtami i burmistrzami z panem wojewodą, w którym też będę uczestniczył. Tematem spotkanie będą tzw. punkty masowych szczepień. Dostałem też dziś pismo od pana wojewody, które również dostał do wiadomości starosta wielicki, pan Adam Kociołek, które wyraźnie mówi, że ilość szczepień w naszym powiecie jest mniejsza, bo nie ma tu szpitala. To pokazuje, że spóźniliśmy się z budową szpitala modułowego w Wieliczce, ale jest za to wielka szansa, żeby powstał tu punkt szczepień masowych. Już przygotowałem zarządzenie, o powołaniu w Wieliczce zespołu do przygotowania takiego punktu szczepień i wskazuję Miasto jako stronę w tym projekcie. Chcemy, aby w Wieliczce powstał punkt szczepień masowych i jesteśmy gotowi, do uruchomieni takiego punktu. Jest to dla nas kluczowe - mówi w rozmowie z Głos24 burmistrz.

Nowe zarządzenia przewiduje, że w Zespole do spraw przygotowania  w pomieszczeniach Centrum Edukacyjno – Sportowego Solne Miasto Punktu Masowych Szczepień, zgodnie z wymogami GIS i MZ będą pracować Łukasz Sadkiewicz, Prezes Spółki Solne Miasto  -  przewodniczący i Agnieszka Majka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Burmistrz powołał też Zespół do spraw uruchomienia szczepień przez zespoły szczepiące, który będą tworzyć Grażyna Kozak dyrektor SP ZOZ w Wieliczce jako przewodnicząca i Dominika Chylińska – dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nad transportem na szczepienia czuwał będzie Zespół do spraw uruchomienia dowozu osób do Punktu Masowych Szczepień. Transport będą koordynować Krzysztof Kuhl dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego -  przewodniczący i Anna Całka, dyrektor Wydziału Szkół i Przedszkoli.

Przewodniczący zespołów do 4 kwietnia mają przygotować niezbędną dokumentacje wymaganą przez Wojewódzkiego Koordynatora odpowiedzialnego za utworzenie punktów masowych szczepień.

Kolejki do punktu testów

Przypominamy, że z powodu wzrostu liczby osób skierowanych na test w kierunku Sars-Cov-2 wydłużono czas pracy punktu wymazowego przy Solnym Mieście w Wieliczce, pod którym tworzą się już kolejki. Od 28 marca, punkt wymazowy będzie czynny również po południu. Czynny, ale tylko rano, będzie też 3, 4 i 5 kwietnia. Piszemy o tym tu:

Wieliczka. Punkt wymazowy w Solnym Mieście czynny dłużej
Wieliczki wiadomości. Od 28 marca, punkt wymazowy będzie czynny również po południu. To reakcja na dużą liczbę oczekujących.

Maseczki, dystans dezynfekcja

W związku z trzecią falą epidemii i wzrostem zakażeń koronawirusem z apelem do mieszkańców zwrócił się nowy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieliczce Adam Jędrzejczyk. Prosi zwłaszcza o przestrzeganie zachowania dystansu, noszenia poprawne maseczek i dezynfekcję rąk. – Bardzo państwa proszę o zachowanie wszelkich środków związanych z epidemią koronawirusa Sars-CoV-2. To od nas będzie zależało, czy ta epidemia będzie się dalej rozwijała, w tak dużym tempie, czy będzie wyhamowana. Wystarczy przestrzegać trzech elementów: maseczki, dystans i dezynfekcja – mówi Adam Jędrzejczyk.

Podkreśla też, że zwłaszcza ważne jest prawidłowe noszenie maseczek. – Jeżeli chodzi o maseczki jest to jedna z najistotniejszych zasad ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Apeluję też aby w razie możliwości unikać dużych skupisk, bo tam prawdopodobieństwo zakażenie jest bardzo duże. Jeżeli już spotykamy się i musimy te spotkania odbywać, pamiętajmy o dystansie minimum 2 metry, żebyśmy nie rozmawiali twarzą w twarz, nie witali się, nie dotykali się, bo jest to potencjalne źródło zakażenia – przypomina Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Jeżeli wracamy do domu, jesteśmy w zakładzie pracy, idziemy do sklepu, pamiętajmy o dezynfekcji rąk. Jeżeli mamy kontakt z powierzchniami, które dotykają inni, to również możemy tak się zarazić. Apeluję abyśmy zachowywali się odpowiedzialnie, dbali zarówno o nasze zdrowie jak i zdrowie naszych bliskich – prosi w Powiat Wielicki News Adam Jędrzejczyk.

foto: Głos24, pixabay.com

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje