poniedziałek, 29 marca 2021 13:29

Kraków pierwszym dużym miastem masowo zaszczepionym? W Tauron Arenie powstanie punkt szczepień

Autor Aleksandra Tokarz
Kraków pierwszym dużym miastem masowo zaszczepionym? W Tauron Arenie powstanie punkt szczepień

– W kolejnych tygodniach do Polski dotrą duże ilości szczepionek przeciwko Covid-19. Naszym celem jest mocne przyspieszenie procesu szczepień w Małopolsce i w Krakowie. W krakowskiej Tauron Arenie powstanie duży punkt do szczepień populacyjnych – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas briefingu prasowego. Uczestniczyli w nim również prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.

- Chciałbym, aby Kraków był pierwszym dużym miastem wojewódzkim masowo zaszczepionym. To pozwoli szybciej odbudować  potencjał turystyczny naszego regionu - stwierdził wojewoda. Jak podał, w Małopolsce zostało wykonanych blisko 0,5 mln szczepień, co plasuje nas na piątym miejscu w Polsce.

W związku z planowanym zwiększeniem liczby dostaw szczepionek konieczne jest rozbudowanie potencjału małopolskich punków szczepień. Krakowska Tauron Arena ma być "obiektem doskonałym", którego kubatura pozwoli uruchomić masowy punkt szczepień, a tym samym znacząco zwiększyć liczbę osób zaszczepionych.

– W Tauron Arenie zostaną wybudowane najprawomocniej cztery duże punkty szczepień. Jest tutaj olbrzymi parking na prawie 300 miejsc, więc mieszkańcy będą mogli podjechać swoimi samochodami. Wszystko będzie zorganizowane w taki sposób, aby nie było problemu z przepływem osób chętnych do szczepienia. W miarę potrzeb i możliwości miasto oddaje do dyspozycji również ZOL przy ulicy Wielickiej i centrum kongresowe ICE, gdzie również mogłyby być  zorganizowane punkty szczepień – podkreślił prezydent Jacek Majchrowski.

Kluczowe znaczenie odegra w tych działaniach Szpital Uniwersytecki w Krakowie. To ta placówka była pierwszą w  Małopolsce, gdzie wykonane zostało szczepienie przeciw SARS-CoV-2. Teraz ten szpital podejmie się zadania utworzenia masowego punktu szczepień – o potencjale, który pozwoli szczepić możliwie największą liczbę osób.

– Ze swojej strony zapewniam, że na ile to będzie możliwie, to zorganizujemy w Tauron Arenie punkt szczepień w najbardziej profesjonalny sposób. Dla nas, jako Szpitala Uniwersyteckiego, jest to pewnego rodzaju wyzwanie, bo jesteśmy przyzwyczajeni do działań w obrębie budynków i infrastruktury medycznej. W Tauron Arenie będziemy mogli szczepić nawet do 2 tys. osób dziennie, stąd założenie jest takie, że ograniczymy szczepienia w dotychczasowych lokalizacjach – mówił Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków

Kraków - najnowsze informacje