wtorek, 12 marca 2024 15:02

Flaga NATO na krakowskim rynku. "To dziś synonim bezpieczeństwa"

Autor Patryk Trzaska
Flaga NATO na krakowskim rynku. "To dziś synonim bezpieczeństwa"

Dzisiaj (12 marca) na krakowskim Rynku Głównym odbyły się uroczystości 25. rocznicy wstąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele jednostek wojskowych oraz służb mundurowych.

Organizatorami uroczystości byli wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz dowódca Garnizonu Kraków gen. broni Adam Joks. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. – NATO jest dziś niekwestionowanym synonimem bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo jest dziś niezaprzeczalnie naszą nadrzędną potrzebą. Trzeba o tym przypominać szczególnie teraz, w tak niespokojnych czasach, w jakich przychodzi nam żyć. Trzeba też o tym przypominać na okoliczność ćwierćwiecza członkostwa Polski w NATO – mówi wojewoda Krzysztof Jan Klęczar. – Warto zauważyć, że już sama droga Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego okazała się jednoznacznym potwierdzeniem naszej dalekowzrocznej troski o nasz los i los kolejnych pokoleń. Stała się ona wyraźną oznaką odpowiedzialności za przyszłość. Zauważmy, że wykonaliśmy ogromną pracę na rzecz wstąpienia do NATO. W 1999 roku byliśmy – obok Czech i Węgier – w grupie trzech państw z byłego bloku wschodniego, które wkroczyły w zupełnie nowe realia rzeczywistości międzynarodowej. Choć geograficznie nie zmieniliśmy położenia, to zmianie uległa nasza pozycja, odtąd coraz silniejsza. Tymczasem pozostałe państwa, jak chociażby Słowacja czy kraje bałtyckie, nie były wtedy gotowe. Na zajęcie miejsca w Sojuszu potrzebowały jeszcze co najmniej 5 lat. Można powiedzieć, że to naszym przykładem utorowaliśmy im drogę do NATO – dodaje wojewoda małopolski.

Podczas uroczystości w Krakowie wzniesiono flagę Rzeczypospolitej Polskiej i odegrano hymn państwowy. Następnie wzniesiona została flaga NATO i rozbrzmiał hymn Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Po okolicznościowych wystąpieniach oddano salwę honorową i odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada, która dotarła na plac im. o. Studzińskiego.

Przypomnijmy, Polska członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego została 12 marca 1999 roku.

Źródło/Foto: Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka