wtorek, 15 grudnia 2020 14:53

Urodziny Radia Maryja zgodne z zasadami reżimu sanitarnego? Sanepid nie nałoży kary

Autor Wiktoria Mitura
Urodziny Radia Maryja zgodne z zasadami reżimu sanitarnego? Sanepid nie nałoży kary

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu uznał, że nie nałoży kar na uczestników i organizatorów urodzin Radia Maryja. Nie dopatrzono się żadnych nieprawidłowości. Czy to sprawiedliwa decyzja?

5 grudnia na urodzinach Radia Maryja obecnych było kilkaset wiernych, w tym kilkudziesięciu księży i biskupów oraz kilkudziesięciu polityków. Warto podkreślić, że obecni na uroczystości duchowni nie mieli maseczek. Poza tym Zbigniew Ziobro i Mariusz Błaszczak przemawiali bez zasłonięcia ust i nosa. Jednak to nie jest powód, według Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu, żeby nakładać kary za niestosowanie się do obowiązujących zasad epidemicznych.

Z informacji, jakie powiat uzyskał od policji i organizatorów, Sanepid nie może ukarać uczestników uroczystości. Komendant Miejskiej Policji w Toruniu poinformował, że nikt nie został ukarany, ani nawet upomniany za naruszenie obostrzeń.

Organizatorzy tego wydarzenia zapewniają, że zostały zachowane wszelkie limity. Podkreślają również, że każdy uczestnik miał zasłonięte usta i nos. Wyjątkiem jednak, są duchowni, którzy maseczek nie mieli. Poza tym, w świątyni zamontowane były dozowniki z płynami odkażającymi i odpowiednie tablice informacyjne. Dodatkowo świątynia była wywietrzona.

Organizatorzy - w informacjach przekazanych WSSE w Bydgoszczy - powołują się na postawę policji. "O fakcie prawidłowego zorganizowania i przeprowadzenia uroczystości świadczy również to, iż przebieg uroczystości nie wzbudził żadnych wątpliwości Policji i innych funkcjonariuszy, którzy z racji na udział w uroczystości osób obowiązkowo chronionych na mocy stosownych przepisów, również znajdowali się na uroczystości lub przebieg i organizację uroczystości kontrolowali" - cytuje wyjaśniania organizatorów Łukasz Betański z WSSE w Bydgoszczy. Dodaje, że "w związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu nie nałoży kary na organizatorów uroczystości."

Do złamania zasad reżimu sanitarnego doszło na bierzmowaniu w Mszanie Dolnej. Proboszcz parafii został ukarany mandatem.

Proboszcz parafii o bierzmowaniu w Mszanie Dolnej: „Nie wiedzieliśmy, że tyle osób się zjawi”
-Skoro młodzi się tak garną, a w dzisiejszych czasach to nie takie oczywiste, to trudno ich było odesłać z kwitkiem – mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, pytany o uroczystość bierzmowania. W kościele w Mszanie Dolnej [/informacje/limanow…

Info: RMF24, fot. Facebook/Radio Maryja

Polska

Polska - najnowsze informacje