sobota, 10 lipca 2021 07:55

Uwaga kierowcy na A4! Te utrudnienia skończą się wcześniej, niż zakładano

Autor Aleksandra Tokarz
Uwaga kierowcy na A4! Te utrudnienia skończą się wcześniej, niż zakładano

Remont dwóch wiaduktów, w ciągu dwóch jezdni A4, nad drogą gminną w miejscowości Węgrzce Wielkie skończy się wcześniej, niż początkowo zakładano. Kierowcy mogą więc odetchnąć z ulgą. Z utrudnieniami i korkami mierzą się już bowiem od ponad miesiąca. Koniec prac jeszcze w przyszłym tygodniu.

Prace w Węgrzcach Wielkich podzielone zostały na IV etapy. Pierwszy z nich rozpoczął się dokładnie 7 czerwca. Wraz z rozpoczęciem remontu kierowcy mogli tylko odliczać dni do jego zakończenia - wiązał się on bowiem z ogromnymi korkami i utrudnieniami.

Całkowite przywrócenie stałej organizacji ruchu planowane było początkowo na 12 sierpnia 2021 r. Zakończenie prac zostało jednak przyspieszone o niemal cały miesiąc. - Zakończenie IV etapu tymczasowej organizacji ruchu planowane jest aktualnie na 16.07.2021 r. Zmiana i jednocześnie przyspieszenie tego terminu wynika z reorganizacji i wprowadzenia 24-godzinnego systemu pracy. Zmianie uległa także technologia - informuje w rozmowie z redakcją Głos24 Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Jak dodaje nasza rozmówczyni, roboty prowadzone na dole obiektu zostały podporządkowane robotom na górze. Oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonane zostaną wszystkie prace utrudniające ruch pojazdów na wiaduktach, by go jak najszybciej przywrócić pełną szerokością autostrady A4.

- Pierwotnie planowano wykonywanie rozpór żelbetowych pomiędzy przyczółkami podczas całkowitego zamknięcia poszczególnych wiaduktów. Obecnie rozpory wykonywane są również pod ruchem, ale przy zwiększonym ciągłym monitoringu geodezyjnym obiektów. Priorytetem jest zapewnienie bezpiecznej pracy konstrukcji wiaduktów, w tym przyczółków, na każdym etapie wykonywania robót - tłumaczy Iwona Mikrut.

Zapewnienie stabilności przyczółków wiaduktów wymaga wykonania na pierwszym etapie po 2 sztuki rozpór, a następnie uzyskania przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Kolejne 4 rozpory żelbetowe zostaną wykonane już po otwarciu ruchu po wiadukcie w kierunku Tarnowa. Pozostałe prace będą się odbywać pod wiaduktami, bez wpływu na ruch pojazdów na A4.

W związku z przeorganizowaniem pracy, odtworzenie drogi gminnej pod obiektem nastąpi później niż pierwotnie zakładano. Nie będzie to jednak miało wpływu na zakończenie całości prac, które zaplanowane zostały 13 sierpnia 2021 r.

fot. GDDKiA Kraków

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje