wtorek, 28 listopada 2023 17:35

Uwaga na fake newsy. Oszuści wykorzystują zmiany w świadczeniu 500+

Autor Marzena Gitler
Uwaga na fake newsy. Oszuści wykorzystują zmiany w świadczeniu 500+

Informacja o wyrównaniu świadczenia „500+” do kwoty 800 zł od sierpnia do grudnia 2023 roku, która obiegła internet,  jest fałszywa. ZUS ostrzega przed oszustami.

W internecie pojawiły się nieprawdziwe doniesienia, które dotyczą rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia do grudnia tego roku. Pod postami z fałszywą informacją o konieczności złożenia wniosku o wyrównanie, znajdował się link (rzekomo prowadzący do pobrania druku WYR.8P), umożliwiający oszustom wyłudzenie danych osobowych. Do ZUS-u  zgłaszają się osoby, które chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P).

- Wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia - przypomina Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego, która dementuje informacje o możliwości uzyskania wyrównania.

ZUS przypomina, że od 1 stycznia przyszłego roku świadczenie „500+” zmieni się w „800+”. - ZUS zrobi to automatycznie, nie trzeba składać żadnego wniosku. Od przyszłego roku uprawnione osoby otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług  Elektronicznych (PUE) ZUS - zapewnia rzeczniczka małopolskiego ZUS.

Wniosek o świadczenie wychowawcze, jak i inne świadczenia rodzinne, jest tylko elektroniczny i złożyć go można przez  aplikację mZUS, portal PUE ZUS, portal Emp@tia albo bankowość  elektroniczną.

fot. pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka