środa, 25 sierpnia 2021 09:00

Uwaga, rusza remont na jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Znamy szczegóły

Autor Aleksandra Tokarz
Uwaga, rusza remont na jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Znamy szczegóły

Budowa ronda na wylotówce z Krakowa w kierunku Skawiny rusza. To jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych stolicy Małopolski. Korki, które tworzą się w okolicach skrzyżowania sięgają czasem kilku kilometrów. Wraz z budową ronda sprawa korków ma zostać rozwiązana. Najpierw jednak kierowców czekają spore utrudnienia.

To jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Na skrzyżowaniu, zlokalizowanym przy granicy Krakowa i Skawiny, krzyżuje się droga krajowej nr 44 z ulicami Krakowską w Skawinie i Skotnicką w Krakowie. To trasa dla ruchu tranzytowego w kierunku Oświęcimia i Wadowic. Do tego dokłada się zlokalizowany tuż obok węzeł autostradowy obwodnicy A4. I jest jeszcze ruch lokalny. Rzadziej piesi czy rowerzyści – to jezdnia bez chodników czy ścieżek rowerowych, żeby ryzykować tamtędy jazdę na dwóch kółkach, trzeba być desperatem. W szczycie komunikacyjnym natężenie ruchu jest gigantyczne – ponad 3 tysiące pojazdów na godzinę. Korki, które tworzą się w okolicach skrzyżowania sięgają czasem kilku kilometrów. Zazwyczaj – z kilku stron na raz. Kierowcy, jadący w stronę Skawiny i Oświęcimia stają w korku jeszcze w krakowskich Skotnikach. Ci z przeciwnego kierunku czekają na skręt w lewo na obwodnicy Skawiny. Blokują się też zjazdy z obwodnicy Krakowa.

Miejsce budowy ronda, Skawina
Miejsce budowy ronda, Skawina / Fot.: Mateusz Łysik/Głos24

- W ramach przedsięwzięcia przewidziana jest przebudowa istniejącego skrzyżowania obwodnicy Skawiny z ulicami Krakowską i Skotnicką na rondo turbinowe i drogi gminnej nr 603511K (ul. Wapowskiego). Wybudowane zostaną: droga gminna nr 600947K, ciągi dla pieszych i pieszo – rowerowe, zjazdy indywidualne oraz zatoki i przystanki komunikacji autobusowej. Rozbudowane i wybudowane będą sieci: gazowa, teletechniczna, elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacji deszczowej, wodociągowej, kanalizacji deszczowej. Powstanie kanał technologiczny i oświetlenie uliczne – informuje Iwona Mikrut z GDDKiA.

Miejsce budowy ronda, obwodnica Skawina
Miejsce budowy ronda, Skawina / OpenStreetMap

Budowa ruszy już wkrótce. Jak informuje w rozmowie z naszą redakcją wykonawca inwestycji - pierwsze maszyny pojawią się na placu budowy 26 sierpnia. - Od godziny 10 wdrożona zostanie tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Polegać ona będzie na lokalnych utrudnieniach i czasowych zawężeniach, związanych z poruszaniem się po wyremontowanym odcinku pojazdów budowy. Wdrażana w przyszłym tygodniu zmiana organizacji ruchu przewiduje utrzymanie na jezdni ruchu dwukierunkowego w ciągu całej inwestycji - informuje redakcję Głos24 Małgorzata Nowakowska, dyrektor ds. komunikacji Biura Zarządu Eurovia Polska S.A. – wykonawcy inwestycji.

fot. Mateusz Łysik/Głos24

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje