wtorek, 16 kwietnia 2019 04:36

V Festiwal Muzyki Kameralnej. Młodzi muzycy z regionu zaprezentowali swoje umiejętności podczas

Autor Mirosław Haładyj
V Festiwal Muzyki Kameralnej. Młodzi muzycy z regionu zaprezentowali swoje umiejętności podczas

We wtorek 9 kwietnia br. Sala Rycerska wypełniła się  po brzegi słuchaczami, którzy przybyli na V Szkolny Festiwal Muzyki Kameralnej. Ideą tego przedsięwzięcia jest upowszechnienie wśród uczniów muzykowania w niewielkich zespołach, zazwyczaj do 9 wykonawców.

Na koncercie w suskim zamku zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej oraz jej Filii w Bystrej Podhalańskiej. Młodzież zaprezentowała bardzo wysoki poziom artystyczny, a licznie zgromadzona publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Podczas tegorocznego festiwalu goście wysłuchali utworów instrumentalnych i wokalno - instrumentalnych. Różnorodne aranżacje muzyczne nadały wydarzeniu niepowtarzalnego charakteru. Dla większości uczniów to kolejny koncert, jednak wśród występujących pojawili się również debiutanci. Wśród słuchaczy zasiadali również rodzice i szkolni wychowawcy muzyków, którzy nie tylko z dumą słuchali wykonań, ale na pamiątkę filmowali i fotografowali występy swoich dzieci.

Nieliczna grupa muzyków zwykle nie potrzebuje dyrygenta. Doskonałość interpretacji zależy tylko od harmonijnej współpracy instrumentalistów. Każdy instrument ma do odegrania własną, odrębną partię, a o efekcie końcowym bardziej decyduje doskonałość. Nazwa koncertów kameralnych pochodzi z języka włoskiego "da camera", tj. do komnaty i słowo to oznaczało muzykę wykonywaną w pomieszczeniach prywatnych. Mianem muzyki kameralnej określano zarówno utwory wokalne, jak również instrumentalne – ważne było to, aby wykonywane były w komnatach, a nie w kościele bądź teatrze czy operze.

Szkoła Muzyczna I Stopnia w Suchej Beskidzkiej od siedmiu lat wspiera rozwój dzieci i młodzieży, stwarza możliwości realizacji pasji i pożytecznego spędzania czasu wolnego. Jest to jedyna tego typu placówka w powiecie suskim i odpowiedź na potrzeby mieszkańców w zakresie kształcenia muzycznego. W ramach działań kulturalno-edukacyjnych organizuje wiele konkursów i występów, w tym Festiwal Muzyki Kameralnej, który doczekał się już piątej edycji. Szkoła Muzyczna prowadzona jest przez Samorząd Miasta Sucha Beskidzka i jest szkołą bezpłatną.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Fot. i inf.: UG Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje