wtorek, 26 stycznia 2021 13:01

Kraków. Blisko połowa nauczycieli nie wie o tym, że przeszła już COVID. Podsumowano badanie

Autor Marzena Gitler
Kraków. Blisko połowa nauczycieli nie wie o tym, że przeszła już COVID. Podsumowano badanie

Czy badania przesiewowe przeprowadzone na grupie pracowników oświaty mają sens? Jakie dadzą efekty? Na te pytanie postanowił odpowiedziać Łukasz Wantuch, radny z Krakowa. Na konferencji prasowej w krakowskim szpitalu Żeromskiego podsumowano też dotychczasową akcję szczepień w tej placówce.

O tym, ile już zaszczepiono osób i jak przebiagają szczepienia mówiła lek. Katarzyna Turek-Fornelska, Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, która również poinformowała o szczepieniach osób z grupy ryzyka odczynem poszczepiennym, które wcześniej przeszły poważny epizod anafilaktyczny.  

47% badanych nauczycieli nie wiedziało, że przeszło COVID

Podczas konferencji podsumowano mini badanie przeprowadzone na grupie pracowników placówek oświatowych w Krakowie, którego inicjatorem była radny Łukasz Wantuch. Wynika z niego, że zakażenie koronawirusem bezobjawowo przeszło średnio 47% z przebadanych testem na przeciwciała nauczycieli.
Wyniki badania skomentował Lech Kucharski, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala im. Żeromskiego i krakowski radny, który podkreślił, że nie jest to badanie naukowe, ale zapewnił, że wykonano je dobrej jakości testem, który daje wiarygodne rezultaty.

O znaczeniu testów w przebiegu choroby COVID mówiła dr Lidia Stopyra, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych. Odniosła się też do aż ponad 70% wynikach pozytywnych testów na przeciwciała w dwóch z przebadanych placówek.

Więcej informacji o samym badaniu przeczytasz pod wideo.

Testy na przeciwciała w sześciu krakowskich placówkach oświatowych - podsumowanie

O akcji testów radny Łukasz Wantuch poinformował 13 stycznia na swoim profilu na Facebooku. Udało mu się pozyskać bezpłatnie 100 testów dla nauczycieli klas I-III i postanowił wykorzystać je, aby sprawdzić, jak wyglada sytuacja epidemiczna wśród pracowników różnych typów szkół w Krakowie.

Udało mi się pozyskać firmę, która zasponsoruje 100 testów dla nauczycieli klas I-III na przeciwciała koronawirusowe! Jeden test kosztuje 80 zł. Jak wybrać szkołę lub szkoły, aby miało to największy sens?

Opublikowany przez Łukasza Wantucha Środa, 13 stycznia 2021

Do przeprowadzenia mini badania wybrał 6 placówek.

1. Klub Dziecięcy Niunia - 3 testy

2. Żłobek Montressori - 15 testów

3. Przedszkole ul. Młyńska Boczna - 22 testy

4. Szkoła Podstawowa nr 149 - 29 testów

5. Szkoła Specjalna ul. Ułanów - 13 testów

6. MDK- SCMK - 15 testów.

W sumie daje to 97 testów, trzy testy zostawił jako zapasowe na wszelki wypadek.

"Mam już pełne wyniki testów na przeciwciała koronawirusa dla nauczycieli i są one niewiarygodne - poinformował radny 22 stycznia. - W badaniach brało udział 100 nauczycieli i reprezentują wszystkie typy placówek w Krakowie-punkt dziecięcy, żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła specjalna i MDK. W badaniu brały udział wyłącznie osoby, które nie wiedziały, czy przechodziły chorobę bezobjawowo czy też nie. Zostały z niego wyłączone osoby, które chorowały już objawowo na Covida, więc na pewno mają przeciwciała jak i osoby, które już robiły test na własną rękę."

"W testach, które pozyskałem i rozdałem placówkom, biorą udział wyłącznie nauczyciele, którzy nie chorowali objawowo oraz te, które nie dokonały testu wcześniej na własną rękę - podkreślił radny. -  Tylko Ci, którzy nie wiedzą, czy chorowali czy nie."

Dlaczego przeprowadzono testy?

Po pierwsze, żeby sprawdzić ilu nauczycieli przeszło COVID bezobjawowo. O innych powodach napisał też sam radny: "Teraz wyobraźmy sobie nauczyciela ze żłobka, przedszkola czy szkoły podstawowej klasy I-III, który codziennie idzie do pracy jak na ścięcie. Może się tylko zastanawiać, które dziecko go zarazi, ponieważ dzieci najlepiej rozsiewają koronawirusa. W zdecydowanej większości chorują bezobjawowo, więc gorączka czy kaszel nie wyklucza ich z dalszego rozprzestrzeniania. Gdyby nauczyciel WIEDZIAŁ, że już chorował bezobjawowo, to wtedy miałby zupełnie inne nastawienie do pracy. Może odetchnąć do czasu, aż przyjdzie jego kolej na szczepienie. Ma już jakąś ochronę, nawet jeżeli jest częściowa i czasowa."

Jak wypadły testy na przeciwciała?

Zdaniem Łukasza Wantucha wyniki były zaskakujące. "Spodziewałem się, że pozytywnych wyników będzie 10%, góra 15%, ponieważ taki jest ogólny odsetek w polskiej populacji (1 mln chorych oficjalnie, kilka razy więcej bezobjawowo)." Tymczasem okazało się, że wyszło w poszczególnych placówkach od 26 aż do 72% pozytywnych wyników tetsów na przeciwciała w kierunku koronawirusa.  

Dodatnie wyniki testów na przeciwciała w poszczególnych placówkach:

1. Klub Dziecięcy Niunia - 33%

2. Żłobek Montressori - 70%

3. Przedszkole ul. Młyńska Boczna - 26%

4. Szkoła Podstawowa nr 149 - 41 %

5. Szkoła Specjalna ul. Ułanów - 26%

6. MDK- SCMK - 72%

Średni wynik - 47%

Jakie wnioski daje to badanie? Że warto testować nauczycieli na przeciwciała, choćby po to, żeby przestali się stresować i mogli normalnie pracować.

zobacz też:

Wstyd! W Małopolsce zaszczepiono tylko… 1 osobę w ciągu całego dnia
Ta mapa mówi wszystko. A nie mamy prawa jej nie wierzyć, jako że została opublikowana na oficjalnej rządowej stronie.
Łukasz Wantuch: “Jeśli ktoś z mojej rodziny się nie zaszczepi, to nie będę utrzymywał z nim kontaktów”
“Kiedy zawodzi perswazja, to państwo dysponuje środkami przymusu i siły. Nie chcesz się zaszczepić, to musisz ponieść tego konsekwencje” napisał Łukasz Wantuch, radny Rady Miasta Krakowa. Jegoo zdaniem szczepienia powinny być obowiązkowe. Dlaczego?
Kraków. Łukasz Wantuch o centraliacji szpitali: To kolejny przejaw buty rządzących
Ministerstwo Zdrowia powołało zespół, który ma przygotować projekt centralizacji szpitali. - Tryb w jaki ten pomysł jest wprowadzany jest skandaliczny - komentuje krakowski radny Łukasz Wantuch.
koronawirus najnowsze informacje

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka