poniedziałek, 28 czerwca 2021 18:01, aktualizacja 4 lata temu

Jak osiągnąć bezemisyjność do 2050 roku? Jarubas: "Ważne jest wsparcie, aby transformacja była sprawiedliwa i nie pozostawiła nikogo samego"

Autor Artykuł partnera
Jak osiągnąć bezemisyjność do 2050 roku? Jarubas: "Ważne jest wsparcie, aby transformacja była sprawiedliwa i nie pozostawiła nikogo samego"

Przed Unią Europejską stoi ambitny projekt walki ze zmianami klimatycznymi. To nie będzie prosta droga - ostrzega Adam Jarubas. Europoseł przypomina o celu, jakim jest Polska bezemisyjna już za 25 lat. Jak to osiągnąć?

W rozpoczynającym się tygodniu zapadną decyzje o Funduszach Europejskich na kolejne 7 lat. Poznamy też zasady polityki spójności, podziału i wykorzystania środków z nowej transzy. Równie ważnej jest potwierdzenie ram prawnych dla neutralności klimatycznej, którą Unia chce osiągnąć w 2050 roku.

Żeby osiągnąć cel, musimy w przeciągu najbliższych 25 lat całkowicie przemodelować gospodarkę, aby stała się ona bezemisyjna. To bardzo duże wyzwanie, szczególnie dla państw takich jak Polska - podkreśla europoseł Adam Jarubas. Szczegóły całego pakietu "zielonego ładu" przedstawi Komisja Europejska już w lipcu.

- Przyjmujemy dzisiaj ramy najbardziej ambitnego na świecie projektu walki ze zmianami klimatycznymi - mówił Adam Jarubas podczas wystąpienia w PE. - To nie będzie prosta droga. Żeby osiągnąć cel musimy w przeciągu najbliższych 25 lat całkowicie przemodelować europejską gospodarkę, by stała się bezemisyjna. To bardzo duże wyzwanie szczególnie dla takich państw jak Polska, których gospodarka w dużej mierze oparta jest o eksploatację paliw kopalnych i węgla - przypomniał europoseł.

Polityk podkreślił też, jak ważne jest wsparcie, aby transformacja była sprawiedliwa i nie pozostawiła nikogo samego.

Obserwuj nas w Google News

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka