poniedziałek, 25 lipca 2022 14:01

W Białej upamiętniono żołnierzy „Szarych Szeregów”

Autor Katarzyna Jamróz
W Białej upamiętniono żołnierzy „Szarych Szeregów”

Mieszkańcy Białej oraz regionu tarnowskiego po raz kolejny upamiętnili harcerzy z „Szarych Szeregów”, którzy zginęli w tej miejscowości z rąk niemieckiego okupanta w 1944 roku. Po mszy św. w intencji Ojczyzny odbyła się uroczystość patriotyczna przy Pomniku Poległych. W wydarzeniu wziął udział etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach.

Tragiczne wydarzenia w Białej rozegrały się 29 lipca 1944 roku. Miały związek z jedną z ważniejszych akcji Armii Krajowej noszącej kryptonim III Most. Do zabezpieczenia samolotu, który miał zabrać niewybuch tajnej niemieckiej broni – rakiety balistycznej V2, została wyznaczona najlepsza drużyna „Szarych Szeregów” z Mościc. W tzw. międzyczasie wyznaczono im inne zadanie – ochronę konspiracyjnego zebrania, zagrożonego przez zbliżający się niemiecki oddział. Wykonali rozkaz, ale w potyczce z okupantem zginęło trzech żołnierzy.

W miejscu, gdzie polegli, w 1982 roku postawiony został pomnik, na którym istnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Szarych Szeregów Hufca Mościce poległych w walce dnia 29 VII 1944 Stefana Kasprzyka „Dzika” lat 24, Władysława Sokoła „Partenau” lat 21, Mieczysława Tenerowicza „Orła” lat 19”.

– W czasie mszy świętej towarzyszyły nam fotografie trzech tragicznie zmarłych młodych bohaterów naszej Ojczyzny. Dzięki temu mogliśmy poczuć z nimi więź duchową, ale również uświadomić sobie, że to właśnie dzięki nim możemy tutaj dzisiaj być, cieszyć się wolnym krajem

– mówiła podczas niedzielnej uroczystości poseł na Sejm RP Anna Pieczarka.

– Mamy obowiązek w sztafecie pokoleń przekazywać pamięć następnym pokoleniom o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę

– stwierdził Tomasz Stelmach.

Przy Pomniku Poległych złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Orkiestra zagrała krótki koncert składający się z utworów patriotycznych.

Inf./Fot. Starostwo Powiatowe w Tarnowie (Fot. Paweł Topolski)

Tarnów - najnowsze informacje