sobota, 26 grudnia 2020 11:09

W Myślenicach powstanie 18 tras rowerowych!

Autor Wiktoria Mitura
W Myślenicach powstanie 18 tras rowerowych!

Dzięki porozumieniu Gminy Myślenice z Nadleśnictwem Myślenice w  obrębie kompleksów leśnych Chełm i Uklejna powstanie 18 tras rowerowych o  zróżnicowanym stopniu trudności, liczących łącznie 32 kilometry  długości. To historyczny powrót downhillu, enduro, czy mtb do Myślenic!

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia  zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Mateusz Suder zapowiedział  gwiazdkowy prezent dla lokalnego środowiska rowerowego, ale równocześnie  pobudzenie branży turystyczno-rekreacyjnej poprzez powiększenie oferty  myślenickiego Zarabia.

- Koncepcja budowy kompleksu  górskich ścieżek rowerowych na terenie wydzierżawionym od Nadleśnictwa  Myślenice w obrębie gór Chełm i Uklejna będzie składał się z 18  zróżnicowanych tras rowerowych o łącznej długości 32 kilometrów. Składam  ukłony w stronę Nadleśnictwa za współpracę przy tym projekcie i cieszę  się, że po latach prób w końcu udaje się dojść do porozumienia. W  obrębie kompleksu tras rowerowych będą ścieżki familijne, ale również  enduro, singletruck, czy donwhillowe – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Suder, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

W konferencji prasowej uczestniczyli także burmistrz Jarosław Szlachetka, nadleśniczy Tomasz Bartko oraz  przedstawiciele środowiska rowerowego – Filip Janiszewski z BikeUniverse  oraz Tomasz Kubik z fundacji Silva Rerum.

- Jeszcze zanim Jarosław Szlachetka  został burmistrzem rozmawialiśmy na temat sformalizowania tego pomysłu i  doszliśmy do pewnych ram porozumienia, które pozwolą budowę takiego  kompleksu. Głównym zadaniem Lasów Państwowych jest gospodarka drewnem  oraz jego pozyskiwanie, a te prace często są trudne do połączenia ze  ścieżkami rowerowymi. Podejmujemy jednak próbę i etapowo, sukcesywnie  będziemy te prace realizować. Ścieżki leśne są niesamowicie atrakcyjne i  cieszę się, że znaleźliśmy takiego partnera jak Gmina Myślenice, która  poprzez dzierżawę terenów będących w zarządzie Skarbu Państwa  zagospodaruje je pod infrastrukturę sportowo-rekreacyjną – dodał Tomasz Bartko, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice.

Gmina Myślenice w porozumieniu z firmą Bike Universe przygotowała już projekt kompleksu tras rowerowych, którego realizację przewidziano na trzy etapy. Całkowity koszt powstania  kompleksu opiewa na 1,5 miliona złotych, natomiast jego pierwszy etap  według wstępnych kalkulacji w 2021 roku miałby kosztować około 500  tysięcy złotych.

- Stworzyliśmy projekt kompleksowej  bazy tras rowerowych w obrębie gór Chełm i Uklejna, które wykorzystują  obecną infrastrukturę taką jak jednoosobowa kolej krzesełkowa, czy  czteroosobowa kolej krzesełkowa, ale również pobliże parkingów,  pumptrucka Biotop Park, czy też innych dostępnych atrakcji Zarabia. Baza  została zaprojektowana zgodnie z wymogami, które w minimalnym stopniu  ingerują w ukształtowanie terenu oraz środowisko naturalne. W obrębie  całego kompleksu powstanie kilka tras downhillowych, enduro, trasy  singletrack, a także familijne, z których skorzystać będą mogli nie  tylko zawodowcy, ale również rodziny z dziećmi. W pierwszej kolejności w  2021 roku wykonane zostaną trzy trasy, które będą stanowić da Myślenic  minimalną bazę do rozgrywania zawodów mistrzowskich – dodał Filip Janiszewski z firmy Bike Universe, przygotowującej projekt tras.

Projekt przewiduje również między innymi  trzy stacje ładowania rowerów elektrycznych, które są coraz bardziej  popularne. Dwie znalazłyby się na Zarabiu, a jedna w pobliżu szczytu  góry Chełm z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych do pozyskania  energii elektrycznej.

- Najlepszą reklamą historycznego  powrotu rowerów do Myślenic będzie event otwarcia, którym będzie Extreme  Jam 2021. To impreza z dużym potencjałem, co pokazała jego tegoroczna  edycja w bardzo okrojonej wersji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku  dołączą do niej dyscypliny rowerowe między innymi na trzech odcinkach  tras enduro, ale również zawody downhillowe. To w Myślenicach odbywały  się pierwsze zawody rowerowe i nieprzypadkowo nasze miasto uchodziło za  kolebkę tego sportu. Nasza impreza może połączyć wspomniane zawody z  aktywowaniem Biotop Bike Park i trialu rowerowego z wykorzystaniem  pumptrucka. Cały festiwal pokazałby potencjał Zarabia i wielu możliwości  jakie kryje w swojej ofercie – dodał Tomasz Kubik, który będzie odpowiadał za promocyjną stronę projektu Myślenice Singletracks.

Powstanie kompleksu Myślenice  Singletracks pozwoli na rozwój bazy rekreacyjno-turystycznej i  zagospodarowania lasów do powstania ścieżek rowerowych. Uporządkowanie  terenu umożliwi również pogodzenie grup uprawiających turystykę górską,  biegi ultra, czy też rowerzystów.

- Realizacja projektu Myślenice Singletracks jest planem na stworzenie kolebki sportu rowerowego w  naszym regionie. To powrót do pewnych tradycji, które Myślenice i nasi  mieszkańcy mają, dzięki sukcesom Anny Szafraniec-Rutkiewicz, Michała  Śliwy, braci Wincenciaków, czy też Filipa Janiszewskiego i Tomasza  Kubika, angażujących się w realizację naszego projektu. Chcemy stworzyć  atrakcyjną ofertę turystyczną, której do tej pory brakowało, a  wykorzystującą niewątpliwie potencjał jakim dysponujemy. Na ręce pana  nadleśniczego Tomasza Bartko składam podziękowania dla Lasów Państwowych  za otwartość i podjęcie z nami tego projektu. Te inwestycje mają na  celu przyciągnięcie jak największej ilości amatorów dwóch kółek do  Myślenic. W przyszłości chcielibyśmy również powrócić do zawodów rangi  Mistrzostw Europy w mtb, downhillu, czy trialu rowerowych. Widzimy też  ilu mamy lokalnych sportowców, inspirowanych sukcesami wymienionych  przeze mnie medalistów i mam nadzieję, że dzięki nowej infrastrukturze  wychowamy w Myślenicach kolejnych mistrzów –powiedział burmistrz Myślenic, Jarosław Szlachetka.

info i foto: UM Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka