niedziela, 11 lutego 2024 08:00

W Starym Sączu powstanie nowoczesny basen. "Postawimy na nowe technologie"

Autor Patryk Trzaska
W Starym Sączu powstanie nowoczesny basen. "Postawimy na nowe technologie"

Na tę inwestycję, mieszkańcy Starego Sącza czekają od dawna. Teraz, nowoczesny basen wreszcie powstanie. – Postawimy na nowe technologie, odnawialne źródła energii, które przy niespokojnym rynku energetycznym pozwolą na racjonalne funkcjonowanie obiektu – podkreśla burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek.

Dostęp do basenów krytych w Nowym Sączu, czy w Chełmcu ze Starego Sącza nie jest prosty komunikacyjnie i w godzinach dogodnych dla mieszkańców obiekty są oblegane. Teraz ma się to zmienić, a w Stary Sączu ma powstać nowoczesna pływalnia.

– Możemy w tym momencie organizacyjnie podjąć się budowy basenu – potwierdza burmistrz Jacek Lelek. – To przedsięwzięcie będzie oczywiście trwało. Pierwszy krok, który przysporzył nam sporo trudności to wybór lokalizacji. Musieliśmy rozważyć wiele czynników. Wyzwaniem jest to, by tak inwestycję zrealizować, tak, żeby była jak najmniejszym obciążeniem dla gminy, ale jak najlepiej służyła mieszkańcom. Postawimy na nowe technologie, odnawialne źródła energii, które przy niespokojnym rynku energetycznym pozwolą na racjonalne funkcjonowanie obiektu – dodaje.

Gdzie powstanie nowy obiekt? Władze wytypowały, że najlepszym miejscem na powstanie pływalni będzie gminna działka przy ul. Jana Pawła II. Jest to miejsce dobrze skomunikowane, co ma przełożyć się na łatwą dostępność dla mieszkańców.

Obecnie działka jest dzierżawiona na cele rolne przez Park M. Na początek urząd czekają więc prace planistyczne i zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Gmina chce, by wraz z basenem powstało centrum rekreacji dla całej gminy – siłownia, kręgielnie, korty tenisowe, kort do squasha, może lodowisko itp. z parkingiem i zapleczem.

– To nie wszystko musi oczywiście powstać w jednym momencie – zaznacza burmistrz. – Swego czasu postawiliśmy mocno na kulturę. Nowe biblioteki, centrum kultury i sztuki, festiwale – działa to kapitalnie. W sport też inwestowaliśmy. Mamy dobre zaplecze – halę i sale sportowe, zmodernizowane boiska i obiekty piłkarskie, ścieżki rowerowe. Basen i to co powstanie wokół niego dopełni ofertę na czas jesienno-zimowy. Nie może to być przedsięwzięcie komercyjne z zaporowymi cenami. Przygotowanie do inwestycji i sama realizacja będzie droga i będziemy szukać sposobów finansowania. Nie możemy wybudować byle czego. To będzie basen na miarę aspiracji mieszkańców Gminy Stary Sącz – dodaje.

źródło/foto: Gmina Stary Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka