W Tarnowie ma powstać ośrodek rehabilitacji dla osób, które chorowały na COVID-19. W mieście prowadzone są rozmowy i ustalenia w tym obszarze. Do uruchomienia takiego ośrodka przygotowuje się Centrum Rehabilitacji Społecznej i Zawodowej Słoneczne Wzgórze.
Obecnie nie ma oficjalnych zaleceń co do postępowania, jakie powinno się przyjąć po przechorowaniu COVID-19. Lekarze przekazują jednak pacjentom sporo wytycznych w tym temacie. Podstawią jest zdrowa dieta, a dla większości wskazany jest wypoczynek. W USA lekarze wysyłają swoich pacjentów na fizjoterapię. Szczególnie chodzi o te osoby, które w trakcie choroby spędziły sporo czasu w łóżku. Chodzi o ogólne wzmocnienie mięśni. Warto także pomyśleć o ćwiczeniach oddechowych, których zadaniem jest wzmocnienie klatki piersiowej. W przypadku tych ostatnich wskazane są ćwiczenia pod okiem specjalisty.
-Tego rodzaju ośrodki planuje się w wielu miastach, ponieważ wiele osób dochodzi do siebie po przebytej chorobie bardzo długo i z wieloma dolegliwościami, a profesjonalna rehabilitacja ma ten proces przyśpieszyć. W Tarnowie prowadzone są rozmowy i ustalenia na ten temat. To kwestia kilku - kilkunastu dni - informuje rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba.
Obecnie trwają szkolenia osób, które mają pracować z ozdrowieńcami. Zaplecze sprzętowe w zdecydowanej części jest już w „Słonecznym Wzgórzu”.
-Miasto liczy też na doposażenie po wstąpieniu prezydenta Romana Ciepieli do konsula Niemiec. Strona niemiecka prowadzi rozmowy na ten temat z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie. Tenże urząd, gdy dojdzie do sfinalizowania rozmów, będzie przekazywał otrzymany sprzęt – dodaje rzecznik.
Tarnów zgłosił już zapotrzebowanie na koncentratory tlenu, przenośne spirometry i asystory kaszlu.
Według wstępnej koncepcji turnusy rehabilitacyjne we wstępnej fazie ich funkcjonowania byłyby odpłatne, a w późniejszym czasie refundowane przez NFZ.
fot. UM Tarnów