piątek, 24 lutego 2023 10:38

W ten sposób Kraków upamiętni wybuchł wojny na Ukrainie

Autor Mirosław Haładyj
W ten sposób Kraków upamiętni wybuchł wojny na Ukrainie

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na niepodległą Ukrainę. Ten przejmujący akt stał się początkiem trwającej do dziś tragicznej w skutkach wojny. Dziś wieczorem ulicami Krakowa przejdą marsze „Razem dla pokoju” i „Razem do zwycięstwa”, będące wyrazami solidarności z narodem ukraińskim.„Razem dla pokoju”.

Uroczystości rozpocznie msza w intencji pokoju w Katedrze Wawelskiej o godz. 16.30. Będzie jej przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po mszy ok. 18.00 uczestnicy będą mogli wysłuchać koncertu Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Slobozhansky” z Charkowa.

Po koncercie ok. 18.45 wyruszy marsz, który przejdzie z Wawelu na Rynek Główny. Tam młodzi ludzie z Polski i Ukrainy wygłoszą wspólny apel o pokój.Do przyłączenia się do marszu zachęcają prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj.

– Patrząc na Ukraińców, którzy przyjechali do Krakowa w poszukiwaniu bezpieczeństwa, widzę smutek i tęsknotę za domem, ale także – nadzieję na lepsze jutro. Patrząc na naszych partnerów i przyjaciół w Ukrainie – kijowian, lwowian, mieszkańców innych miast i regionów, którym udało się przekazać z Krakowa pomoc – widzę pełną mobilizację i determinację, aby zabezpieczyć potrzeby cywili i wojskowych. Dzisiaj, w rocznicę rosyjskiej agresji, chcemy ponownie pokazać, że Kraków pamięta. Pamiętamy, kto rozpoczął tę wojnę. Pamiętamy o co walczy Ukraina. Pamiętamy, że waży się nie tylko los Ukrainy, ale także los bezpiecznej Europy!

– mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– 24 lutego 2022 r. cały świat obiegła informacja o napaści Federacji Rosyjskiej na wolną i niepodległą Ukrainę. Wojna każdego dnia przynosi kolejne ofiary. Ukraińcy walczą o swoją wolność, o prawo do samostanowienia, o niezależność, ale walczą też w imię wartości, które są tak drogie całemu wolnemu światu. Dziś tam, w Ukrainie, bije serce Europy. W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę pokażmy, że solidaryzujemy się z walczącą bohatersko Ukrainą, że chcemy zaprzestania działań wojennych. Zademonstrujmy, że razem jesteśmy silniejsi. Spotkajmy się 24 lutego na marszu, który wyruszy z Wzgórza Wawelskiego na Rynek Główny. Powiedzmy to jednym, mocnym głosem: chcemy pokoju! Małopolska od początku wojny była i jest po jasnej stronie – po stronie bohaterskiej Ukrainy, po stronie pokoju, po stronie dobra. Pokażmy to także na symbolicznym marszu, który wspólnie organizujemy z panem marszałkiem, panem prezydentem oraz panem konsulem. Wszyscy jesteśmy z Ukrainą! Niech 24 lutego cały Kraków, cała Małopolska powie: chcemy wolnej Ukrainy!

– apeluje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Od pierwszych dni napaści Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę Małopolska jest i będzie z obywatelami Ukrainy. Mówimy stanowcze nie agresji wobec naszych wschodnich sąsiadów. Od początku zapewniamy o naszej solidarności. Za kilka dni minie rok od rozpoczęcia tej brutalnej wojny. Nasze stanowisko się nie zmieniło. Nasze granice, serca i domy są wciąż otwarte dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Dlatego spotkajmy się licznie 24 lutego w Krakowie, aby zamanifestować nasz sprzeciw wobec rosyjskiej agresji oraz okazać wsparcie Ukrainie

– zaznacza marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

„Razem do zwycięstwa”

O godz. 19.30 na Rynku Głównym rozpocznie się marsz „Razem do Zwycięstwa”, który organizuje koalicja Otwarty Kraków, zrzeszająca ponad 70 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.Uczestnicy przejdą sprzed Wieży Ratuszowej ulicami Floriańską, Basztową i Krowoderską na skwer Wolnej Ukrainy przy placu Biskupim. Tam przed rosyjskim konsulatem zostaną zapalone znicze za poległych ukraińskich żołnierzy i wszelkie ofiary tej wojny. Następnie uczestnicy przejdą ulicami Asnyka, Dunajewskiego, Szewską i wrócą na Rynek Główny.Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą flag ukraińskich. Proszą również o nieprzynoszenie żadnych symboli politycznych oraz flag państw-agresorów.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka