czwartek, 10 czerwca 2021 13:01

W tym kościele odprawiono msze w intencji unicestwienia urządzeń i wież 5G

Autor Mirosław Haładyj
W tym kościele odprawiono msze w intencji unicestwienia urządzeń i wież 5G

Nietypowa intencja mszalna znalazła się na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej in. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie.

W kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie odprawiono w dniach 7-9 czerwca trzy msze w intencji "O unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G". Planowo miało zostać odprawionych pięć mszy, jednak po nagłośnieniu sprawy przez media, intencja zniknęła z rozkładu zamieszczonego na stronie parafii.

Proboszcz parafii ks. Robert Kaniowski w rozmowie z naszą redakcją stwierdził, że również dla niego sprawa jest kontrowersyjna. Powiedział, także, że takie a nie inne sformułowanie intencji było życzeniem zamawiającej osoby:

– Taką intencję podał zamawiający. Nie chciałem się na to zgodzić, ale ponieważ takie było życzenie tej osoby, to taką intencję przyjąłem.
Spis intencji zamieszczony na stronie parafii/Fot.: screen ekranu
Spis intencji zamieszczony na stronie parafii/Fot.: screen ekranu

Na pytanie o to, dlaczego zniknął zapis ze strony parafialnej informujący o intencjach, ks. Kaniowski powiedział, że osoba zamawiająca msze wycofała ją.

Usunięty zapis ze strony parafialnej informujący o intencjach/Fot.: screen ekranu
Usunięty zapis ze strony parafialnej informujący o intencjach/Fot.: screen ekranu

Proboszcz mrągowskiej parafii powiedział również, że nie chciał, aby intencja została zapisana w ten sposób:

– Chciałem inaczej podać intencje, tak, aby brzmiała ona ewentualnie: o unicestwienie zła, czy też jakiś zagrożeń, mogącego wypływać z korzystania z nowych technologii - ale nie przeciwko technologii samej w sobie. Ta nie jest zła. Niestety osoba zamawiająca uparła się na swoją wersję i tak zostało. Zastanawiałem się nawet, czy jako kapłan mogę odmówić mszy w takiej intencji. Rozmawiałem na ten temat z biskupem i okazuje się, że jeżeli jakaś intencja jest głupio podana, lub sformułowana w podobny sposób, to można odmówić jej przyjęcia. Ale ta rozmowa odbyła się już po fakcie. Nie wiem, dlaczego wycofała msze, podejrzewam, że to wina doniesień medialnych.

Fot. tyt.: Archidiecezja Warmińska
Inf.: Parafia w Mrągowie

Polska

Polska - najnowsze informacje