piątek, 23 lutego 2024 08:53

W sobotę bezpłatne spacery po Krakowie z przewodnikami! Obchodzą swoje święto

Autor Katarzyna Domagała
W sobotę bezpłatne spacery po Krakowie z przewodnikami! Obchodzą swoje święto

Już w tę sobotę wszyscy zainteresowani spacerami po Krakowie będą mogli w nich wziąć udział za darmo. Chodzi o spacery z przewodnikami związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.

Krakowscy przewodnicy z okazji swojego święta zachęcają gorąco do udziału w bezpłatnych spacerach i zwiedzaniu miasta. W sobotę, 24 lutego, Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie zaprasza na wycieczki:

  • Spacer po Rynku Głównym i kościele Mariackim – ciekawostki i tajemnice. Spotkanie o godz. 11.00 przy placu Mariackim (przed pomnikiem Żaka)
  • Zwiedzanie siedziby Arcybractwa Miłosierdzia. Spotkanie i oprowadzanie o godz. 11.00 i 12.00. Miejsce zbiórki: ul. Sienna 5
  • Oprowadzanie po forcie w Jugowicach – spotkanie w forcie o godz. 10.15 oraz 10.30.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego został zainicjowany pod koniec lat 80. XX wieku przez ówczesną prezes Światowej Organizacji Przewodników Turystycznych, Titinę Loizides. Od tej pory jest obchodzony w kilkudziesięciu krajach świata.

Warto również zaznaczyć, że w 2024 roku przypada 35. rocznica powstania Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych w Krakowie. Stowarzyszenie było pierwszym w Polsce i do dziś działa na zasadzie non profit. Organizuje szkolenia, wykłady i wycieczki szkoleniowe po Krakowie, Polsce oraz Europie. Stowarzyszenie liczy ponad stu członków, oprowadzających turystów w 16 językach. Wielu z nich należy do organizacji nieprzerwanie od 1989 r.

Szczegóły dotyczące spacerów dostępne na stronie Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich w Krakowie.

Źródło: krakow.pl

Fot.: Mateusz Łysik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka