środa, 22 marca 2023 15:12

W weekend rajdowe emocje w Wieliczce. Na trasie 44 załogi

Autor Artykuł zewnętrzny
W weekend rajdowe emocje w Wieliczce. Na trasie 44 załogi

10 Odcinków Specjalnych o łącznej długości prawie 35 kilometrów, ponad 105 kilometrów długości całego rajdu i 44 zgłoszone załogi. Tak przedstawia się tegoroczna edycja unikatowych zawodów, przypominających tragicznie zmarłych czołowych polskich kierowców rajdowych – Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, który w najbliższy piątek, 24 marca rozpocznie się w Wieliczce.

W dniach 24 – 26 marca 2023 w Wieliczce odbędzie się organizowany przez Automobilklub Krakowski przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka PLATINUM 7 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Na czele listy uczestników znaleźli się ubiegłoroczny zwycięzcy, wicemistrzowie Europy z 2021, załoga ORLEN Team, Miko Marczyk z pilotem Szymonem Gospodarczykiem. Pojadą, podobnie jak w zeszłym  roku Skodą Fabią Rally 2 EVO.

Na liście zgłoszeń nie zabrakło nazwisk kierowców i pilotów, którzy wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzowskie w rajdach samochodowych, wyścigach górskich i rajdach  historycznych. W Wieliczce pojawią się m.in. Sebastian Stec (pilotowany przez Michała Sowę (wyścigi górskie, Ford Fiesta), Waldemar Kluza (wyścigi górskie,  pilot Adam Gładysz, Mitsubishi Lancer), który wygrał Memoriał w 2017, Michał Tochowicz z Piotrem Białowąsem (Citroen C3 Rally2), Andrzej Szepieniec pilotowany przez Jarosława Zawadzkiego (Mitsubishi Lancer). Ta ostatnia załoga stawała na memoriałowym  podium dwukrotnie: w 2022 i 2019. W najmocniejszej klasie 3 rywalizować będzie aż 18 załóg.

Klasa 2 to napędzane na jedną oś samochody z silnikami o pojemności pow.1600 ccm. Zgłoszono w niej 17 załóg, wśród nich Piotra Ilnickiego z pilotką Kamilą Klaczańską (Peugeot 208 Rally4), wyścigowego wicemistrza Europy w Gr 5 FIA EHC, pojawią  się tu także rajdowy  weteran Michał Streer (pilotka Karolina Szulęcka Streer, Peugeot 208 Rally4) i Filip Stopa z Rafałem Ślęczką (BMW M3 E 36).

W Klasie 1 rywalizować będą samochody z silnikami wolnossącymi do 1600 ccm i doładowanymi do 1067 ccm), do piątkowego Badania Kontrolnego powinno przystąpić 7 załóg, wśród nich Mateusz Gołek (Ford Fiesta, pilot Michał Jurgała) czy mistrzowie GSMP Paweł Sanecki (pilot Patryk Kielar Peugeot 208 R 2) i Konrad Strzeżysz (pilotka Olga Gulińska, Peugeot 208). Podczas Memoriału Marcin Szeja porzuca pilotowanie swojego brata, z którym startuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, i zasiądzie na prawym fotelu Peugeota 208 kierowanego przez Rafała Kręciocha, który w wielickim rajdzie wystartuje po raz ósmy.

Siedem załóg rywalizować będzie w klasyfikacji historycznej, wśród nich ciekawy pojedynek stoczą Grzegorz Olchawski (pilot Jakub Wróbel, Audi Quattro S1) i pilotowany przez Przemysława Baryłę Mariusz Polak (Audi 80 B2 Coupe Quattro). Atrakcją dla kibiców będą na pewno przejazdy Fordów Escort i Sierra Cosworth, replik aut Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza.

Gościem specjalnym PLATINUM 7. Rajdy Memoriału Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza będzie telewizyjna gwiazda programów poświęconych tuningowi Grzegorz Collins, z którym kibice będą mogli się spotkać w piątek 24 marca od godz. 17:00 w wielickiej Mediatece.

Wyniki Memoriału będzie można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie zawodów www.superos.pl i na www.wyniki-online.pl , niedzielne przejazdy odcinka Solne Miasto transmitowane będą na żywo w Internecie (na profilu  Facebook Automobilklubu Krakowskiego i na stronie zawodów), ostatni przejazd OS Solne Miasto będzie także transmitowany na antenie Motowizji.

Mapy tras

Utrudnienia w ruchu i zmiany w komunikacji

fot. mat. prasowe

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje