sobota, 5 marca 2022 10:45

W Wieliczce powstał Powiatowy Magazyn Pomocy dla Ukrainy

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstał Powiatowy Magazyn Pomocy dla Ukrainy

Przy Kopalni Soli Wieliczka stanął namiot, w którym Powiat Wielicki uruchomił Powiatowy Magazyn Pomocy dedykowanej dla Ukrainy. To odpowiedź na apel wojewody dotyczący koordynacji pomocy dla naszych sąsiadów dotkniętych wojną.

Powiat Wielicki przy współpracy z Kopalnią Soli "Wieliczka" uruchomił Powiatowy Magazyn Pomocy, czyli stały punkt zbiórki darów dla obywateli Ukrainy. Punkt zbiórki darów został ulokowany na terenie Kopalni Soli w Wieliczce w budynku L tzw. Stolarni.

Koordynatorem działań punktu z ramienia powiatu wielickiego jest Stanisław Świątko , tel.12 281 23 89.

Zorganizowany punkt będzie tworzył, wraz z innymi powiatami oraz miastami na prawach powiatu, Wojewódzki Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. – To właśnie do Powiatowych Magazynów Pomocy (PMP) będą przewożone dary dla Ukrainy – gromadzone na poziomie gmin powiatu czyli Wieliczki, Niepołomic, Kłaja, Gdowa i Biskupic – informuje Tomasz Broniowski członek Zarządu Powiatu Wielickiego.

– Głównymi zadaniami Powiatu Wielickiego jest koordynowanie zbiórek darów, jakie są nadzorowane przez gminy, a następnie ich przygotowanie i wysyłka do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych – dodaje członek zarządu Tomasz Broniowski.

Starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadali za zorganizowanie PMP – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.

Za dystrybucję produktów odpowiadać będzie Państwowa Straż Pożarna. To strażacy będą organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS. Do transportu wykorzystywane będą m.in. środki transportu, które Małopolanie już zaczęli zgłaszać na adres: transport.ukraina@muw.pl.

Pytania i zgłoszenia w sprawie pomocy humanitarnej dla Ukrainy można kierować na adres: pomoc.ukraina@muw.pl.

inf. i fot. Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje