sobota, 14 października 2023 10:02

W Wieliczce powstanie całodobowy ośrodek dla osób niepełnosprawnych

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstanie całodobowy ośrodek dla osób niepełnosprawnych

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie w formule zaprojektuj i wybuduj - całodobowego centrum opiekuńczo–mieszkalnego (COM) dla osób niepełnosprawnych. Placówka powstanie w Węgrzcach Wielkich, a jej powstanie będzie możliwe dzięki dotacji z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Przypomnijmy, koncepcja budowy placówki tzw. opieki wytchnieniowej powstała w Wieliczce już w 2019 roku. W grudniu 2022 roku promesę na 2,6 mln zł dotacji z Funduszu Solidarnościowego przekazała w Wieliczce wiceburmistrz Agnieszce Szczepaniak i sekretarzowi Wieliczki Adamowi Panusiowi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wraz z poseł Urszulą Rusecką i wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą. Placówka będzie służyła zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom. Celem centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przez zapewnienie pobytu całodobowego lub pobytu dziennego. Cała inwestycja ma kosztować blisko 6 mln zł. Wieliczka sfinansuje ją w części ze swojego budżetu.

  • Zobacz:
Marlena Maląg w Wieliczce: “Cieszę się, że ta inwestycja tu powstanie”
Minister Marlena Maląg w Wieliczce.

Placówka powstanie na granicy Węgrzc Wielkich i Brzegów, w sąsiedztwie gminnej strefy usług społecznych, gdzie funkcjonują już m.in. Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz Punkt Socjalny Caritas, a gdzie w 2016 roku miało miejsce spotkanie z ojcem świętym w ramach Światowych Dni Młodzieży, czyli na Campus Misericordiae.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej prawie 900 mkw. Na parterze przewidziano tzw. część dzienną, przeznaczoną dla 20 osób, a na piętrze oraz poddaszu – 18 mieszkań (dla osób wymagających stałej opieki), jednoosobowych i dwuosobowych, dla 20 niepełnosprawnych. W otoczeniu ośrodka powstaną m.in.: teren rekreacyjny z ogrodem z altaną, ścieżkami spacerowymi, placem rekreacyjnym i obiektami małej architektury), taras (od wschodniej strony budynku) oraz parking z wydzielonymi miejscami dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Do przetargu na wykonanie tej inwestycji zgłosiło się aż 11 firm. Gmina Wieliczka miała na budowę COM 5,885 mln zł. Ceny ofert były mocno zróżnicowane: od niespełna 5,2 mln zł, poprzez propozycje w granicach 7-8 mln zł, po prawie 9 mln zł. Wybrano ofertę z kwotą 5,850 mln zł.

Do przetargu na wybudowanie i zaprojektowanie obiektu, który ogłosiła w sierpniu br. Wieliczka, zgłosiło się 11 firm. Oferty oscylowały między niespełna 5,2 mln zł, do prawie 9 mln zł. Wybrano ofertę F.H.U. VANGA Artur Gromala z Grajowa, która podjęła się realizacji zamówienia za kwotą 5,850 mln zł. Wykonawca ma na zaprojektowanie i wybudowanie ośrodka 21 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Inwestycja powinna zakończyć się w trzecim kwartale 2025 roku.

Warto dodać, że również Powiat Wielicki  zakupił działkę, częściowo sfinansowaną ze środków rządowych, na której ma powstać centrum wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Ideą starosty i Zarządu Powiatu Wielickiego jest, aby na tej działce powstał nowy budynek szkoły specjalnej i inne usługi dla osób z niepełnosprawnościami, jak dom dziennego pobytu i centrum opiekuńczo - mieszkalne. Taka koncepcja już jest przygotowywana i powiat będzie aplikował o dotację na jej powstanie w kolejnych edycjach podziału środków z rządowego Funduszu Solidarnościowego, ale też innych programów m.in przez PFRON czy MRiPS.

fot. Pixabay

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka