piątek, 26 marca 2021 12:08

Wabi się Extreme i … jak wskazuje jego imię, nie boi się sytuacji ekstremalnych [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
Wabi się Extreme i … jak wskazuje jego imię, nie boi się sytuacji ekstremalnych [VIDEO]

Środa, 25 marca, była ostatnim dniem szkolenia na śmigłowcu Sokół Anakonda, zorganizowanym przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusze „do zadań specjalnych” ze Straży Granicznej oraz Policji, doskonalili umiejętności z zakresu współpracy ze śmigłowcem. Techniki linowe poprawiał także czworonożny owczarek belgijski Malinois o specjalności patrolowo – obronnej.

Ćwiczenia w masywie Przehyby w Beskidzie Sądeckim oraz Małych Pieninach, odbyły się z wykorzystaniem śmigłowca Straży Granicznej.

Od 16 do 19 marca uprawnienia do działań na śmigłowcach odnowiło 20 strażników. Byli to funkcjonariusze Wydziałów Zabezpieczenia Działań z Karpackiego, Bieszczadzkiego, Nadbużańskiego, Podlaskiego oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Biura Lotnictwa SG oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w Krakowie oraz Rzeszowie. Unifikacja uprawnień odbywała się pod czujnym okiem instruktorów z Podhalańskiej Grupy GOPR.

- Funkcjonariusze przećwiczyli m.in. zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się wokół śmigłowca, techniki przyjmowania śmigłowca i organizacji miejsc do lądowania, techniki wysokościowe we współdziałaniu ze statkiem powietrznym, desanty piesze oraz przy pomocy technik linowych oraz podejmowanie z miejsc trudno dostępnych („long line”) - tłumaczy Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Podobną tematyką szkolenia zostało objętych tydzień później (22-25.03) kolejnych 16 funkcjonariuszy KaOSG. Tym razem w rolę szkoleniowców wcieli się instruktorzy z Wydziału Zabezpieczenia Działań KaOSG. W drugim tygodniu szkolenia z funkcjonariuszami KaOSG, ćwiczyli również Ratownicy z Krynickiej Grupy GOPR.

Techniki linowe doskonalił także czworonożny owczarek belgijski Malinois o specjalności patrolowo – obronnej. Wabi się Extreme i … jak wskazuje jego imię, nie boi się sytuacji ekstremalnych.

inf./fot. Karpacki Oddział Straży Granicznej

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje