wtorek, 8 września 2020 12:10

Wadowice. Rozmowy o sytuacji społeczno-gospodarczej powiatu

Autor Wiktoria Mitura
Wadowice. Rozmowy o sytuacji społeczno-gospodarczej powiatu

Wczoraj odbyło się spotkanie inauguracyjne cyklu spotkań warsztatowych związanych z budową Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2021-2027. - Strategia to nie tylko dokument tworzony przez Starostwo, lecz wspólna – samorządu powiatowego i gminnych - wizja przyszłości – podkreślał starosta Kurdas.

O sytuacji społeczno-gospodarczej powiatu wadowickiego rozmawiali wczoraj (7 września) włodarze gmin powiatu. Spotkanie moderowały ekspertki z Fundacji Moderato, która na zlecenie Zarządu Powiatu koordynuje opracowanie strategii.

Starosta Eugeniusz Kurdas, witając zebranych przypomniał, że strategia to nie tylko dokument tworzony przez Starostwo, lecz wspólna – samorządu powiatowego i gminnych - wizja przyszłości określająca obszary i zadania, które sukcesywnie w najbliższych latach będą wspólnie realizowały współpracujące jednostki.

Podczas spotkania przedstawiono wstępne wyniki diagnozy społeczno-gospodarczej, skupiając się na 12 obszarach, w tym m.in. na:

  • demografii,
  • edukacji,
  • ochronie zdrowia,
  • opiece społecznej.

Ze szczególnym zainteresowaniem zebranych spotkała się kwestia gospodarki i rynku pracy, a także transportu, komunikacji i infrastruktury drogowej. Ta ostatnia budzi wielkie nadzieje, ale i obawy, w kontekście odkładanej od lat i przeciąganej w czasie budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej.

Prace nad opracowaniem strategii polegają na wyklarowaniu misji i wizji przyszłości naszego obszaru w kontekście zidentyfikowanych celów i zadań, mających długofalowy wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy powiatu.

W najbliższym czasie zorganizowane zostaną kolejne warsztatowe spotkania modułowe, nie tylko przedstawicielami samorządów, lecz również jednostkami organizacyjnymi powiatu (9 września), przedsiębiorcami (22 września), organizacjami pozarządowymi (14 września) i mieszkańcami (21 września).

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty, Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, Wójt Brzeźnicy Bogusław Antos, Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek, Sekretarz Gminy Mucharz Paweł Paździora, Sekretarz Gminy Tomice Paweł Polak, a także pracownicy urzędów z Lanckorony, Spytkowic, Stryszowa i Wieprza.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje