piątek, 23 sierpnia 2019 17:57

Wadowice: Rusza operacja „MOST”

Autor Anna Piątkowska-Borek
Wadowice: Rusza operacja „MOST”

W gminie Wadowice rozpoczyna się modernizacja zaniedbanych mostów.

– Rozpoczynamy operację „MOST” – ogłosił burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Pierwszy w kolejce jest most na Choczence w Choczni, którego remontu nikt dotychczas nie chciał się podjąć.

– To najgorszy most w całej gminie. I jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców – podkreśla burmistrz Bartosz Kaliński. – Nikt wcześniej nie chciał podjąć tego tematu, a my ten most odbudujemy, i to w ciągu najbliższych miesięcy – zapowiedział włodarz Wadowic.

Jak się okazuje firm, chcących remontować most na Choczence, jest aż jedenaście. Trwa ocena ofert zgłoszonych w przetargu.

– W ciągu kilku najbliższych tygodni z jedną z nich zostanie podpisana umowa i wykonawca wejdzie na plac budowy. Na zakończenie zadania będzie miał 300 dni – poinformował Urząd Miejski w Wadowicach.

Według szacunków, inwestycja pochłonie ponad 1 mln zł. W styczniu tego roku most w Choczni został wpisany do tegorocznego budżetu gminy Wadowice. Jest też szansa, że uda się pozyskać środki na ten cel z budżetu państwa. Gmina Wadowice złożyła już wniosek do Funduszu Dróg Samorządowych i czeka na rozstrzygnięcie.

– Za mojej kadencji w starostwie udało się wybudować aż trzy mosty za łączną kwotę 4,5 mln zł, z tego blisko połowę pozyskaliśmy z budżetu państwa. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie – podkreślił Bartosz Kaliński.

Jeszcze trzy inne mosty

Most na Choczence w Choczni jest pierwszy. W planach są remonty kolejnych mostów w gminie Wadowice. Zlecono już wykonanie dokumentacji projektowych na budowę mostu w: Zawadce (potok Dąbrówka), Kaczynie i Choczni (na potoku Choczenka).

– Po wykonaniu projektów (koszt około 100 tys. zł), gmina Wadowice będzie mogła starać się o dofinansowanie budowy z budżetu państwa – zapowiadają urzędnicy.

Mosty wzdłuż dróg krajowych

Jednocześnie warto przypomnieć o dwóch ogromnych inwestycjach wykonywanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przy współpracy z gminą Wadowice.

W Kleczy Dolnej za ponad 9 mln zł odbudowane zostaną dwa położone bardzo blisko siebie mosty, sąsiadujące ze szkołą.

– Na czas budowy powstała już specjalna przeprawa, dzięki której kierowcy unikną objazdów i ruch samochodów na krajówce będzie płynny – podaje UM Wadowice.

Druga ważna inwestycja to most na Skawie w Wadowicach. Koszt modernizacji to 11,5 mln zł.

Wadowice - najnowsze informacje