poniedziałek, 26 lipca 2021 10:30

Wadowice. Ta inwestycja zwiększy możliwości podróży koleją na Podbeskidzie. Zyskają też mieszkańcy

Autor Aleksandra Tokarz
Wadowice. Ta inwestycja zwiększy możliwości podróży koleją na Podbeskidzie. Zyskają też mieszkańcy

Zwiększenie przepustowość na trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała - to główny cel, który przyświeca budowie mijanki w Barwałdzie Średnim. Wraz z tą inwestycją zyskają też mieszkańcy. Dogodniejszy przystanek, bliżej domów - na to mogą liczyć.

Najpierw roboty przygotowawcze, a od lipca prace związane z budową mijanki. W Barwałdzie Średnim praca wre. - Po rozbiórce starego toru wybudowany zostanie nowy wraz z siecią trakcyjną i urządzeniami sterowania ruchem kolejowym. Dobudowany zostanie drugi tor, tzw. „mijanka” o długości blisko 1 km, który zapewni możliwość mijania się pociągów na jednotorowej trasie Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko Biała. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się przepustowość trasy. Umożliwi to uruchomienie dodatkowych połączeń przez przewoźników na trasie z Krakowa na Podbeskidzie - informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wraz z tą inwestycją zyskają mieszkańcy. Dotychczasowy przystanek w Barwałdzie Średnim zmieni lokalizację na bardziej dogodną dla podróżujących pociągiem. Nowy obiekt powstanie na mijance i zmniejszy dystans, dzielący mieszkańców od kolei. Wygodne perony usytuowane będą bliżej domostw, co ułatwi podróżnym dostęp do pociągów. Na peronach znajdą się wiaty, ławki i tablice informacyjne oraz oznakowanie, między innymi z systemem ścieżek naprowadzających dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Mijanka z przystankiem, to część realizowanej obecnie inwestycji PLK na linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała, której celem jest zwiększenie możliwości podróży z Małopolski na Podbeskidzie. Wykonano już prace między Wadowicami a Andrychowem. - Dostęp do kolei zwiększył mieszkańcom nowy przystanek Wadowice Osiedle Podhalanin. Lepszy komfort podróżnym zapewniają zmodernizowane perony na stacji Andrychów i przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie - dodaje Dorota Szalacha.

Prace prowadzone są w ramach projektu za 129 mln zł : „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice - granica województwa” (Etap I). Ich zakończenie zaplanowano na czerwiec 2022 r.

fot. PKP PLK

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje