czwartek, 6 czerwca 2024 06:26

"Walka była zacięta i wyrównana". Na Rynku Głównym zaroiło się od żołnierzy [Wideo, foto]

Autor Mirosław Haładyj
"Walka była zacięta i wyrównana". Na Rynku Głównym zaroiło się od żołnierzy [Wideo, foto]

W środę (5 czerwca) na krakowskim Rynku odbyła się 9. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. W zmaganiach wzięło 16 drużyn reprezentujących wszystkie województwa.

Za nami IX Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Wojskowych. Konkurs planowany był na 4 i 5 czerwca, ale w związku z niekorzystną pogodą odbył się w środę. W zmaganiach wzięli udział uczniowie klas wojskowych, których reprezentacje szkolne zostały wyłonione w eliminacjach wojewódzkich.

Uczniowie klas wojskowych zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu musztry wojskowej. W zmaganiach wzięło udział 16 drużyn z 16 województw. Uczestnicy byli oceniani za wykonanie poszczególnych elementów programu, a uzyskane wyniki cząstkowe wpłynęły na klasyfikację końcową.

"Rozumieją wyzwania i zagrożenia obecnych czasów"

Podczas ceremonii otwarcia IX Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Grzegorz Wawrzynkiewicz zwrócił się do uczestników przeglądu:

– Z radością patrzę na was, kadeci, gotowych służyć Ojczyźnie, młodych ludzi, którzy rozumieją wyzwania i zagrożenia obecnych czasów, a w przyszłości chętnie zasilą szeregi Sił Zbrojnych RP.

Zobacz nagranie z konkursu.

Zwycięzcą IX Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych został zespół ze Szkoły im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ. Srebro wywalczyli kadeci z XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie, a na ostatnim miejscu na podium stanęli reprezentanci Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim.

– Walka do końca była zacięta i wyrównana, a o wynikach zadecydowały pojedyncze punkty – komentuje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji i dodaje:

– Nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim finałowym reprezentacjom serdecznie gratulujemy. To był prawdziwy maraton, w którym popisaliście się artystycznym kunsztem i precyzyjnym wykonaniem, a widzom dostarczyliście wielu wzruszeń i prawdziwie sportowych emocji.

"Piękna impreza"

Środowe spotkanie na krakowskim rynku uwieńczyły pokaz musztry paradnej pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz koncert Orkiestry Wojskowej z Krakowa.

– Ogólnopolski przegląd musztry klas wojskowych w Krakowie - piękna impreza patriotyczna we wspaniałej scenerii rynku krakowskiego. Olbrzymi zapał młodzieży, duże umiejętności i aplauz mieszkańców i turystów. Brawo uczestnicy i organizatorzy- MON – podsumował wydarzenie generał Mieczysław Bieniek.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.

Moździerz samobieżny na Rynku Głównym

Scenerię dla IX Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Wojskowych tworzyły zaparkowane wokół płyty Rynku Głównego pojazdy. To one (w szczególności transporter opancerzony, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy i moździerz samobieżny) przykuwały uwagę mieszkańców i turystów.

– Jesteśmy tu na wycieczce i przypadkiem trafiliśmy na konkurs. Dzieci są zachwycone zarówno pokazem żołnierzy, jak i sprzętem, którego nigdy wcześniej nie widziały – mówi w rozmowie z Głosem24 pani Magdalena.

Wydarzenie było dla zgromadzonych okazją nie tylko do wejścia do wojskowych pojazdów, ale i do rozmowy z żołnierzami, którzy chętnie opowiadali o swojej pracy oraz prezentowali sprzęt.

– To było piękne show! Ci młodzi ludzie robią wielkie wrażenie – powiedział nam pan Mike, który zwiedza Kraków w towarzystwie żony i siostry.

Poniżej nagranie pokazu musztry paradnej pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego

Fot.: Centralne Centrum Rekrutacji
Wideo: M.H.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka