czwartek, 28 maja 2020 16:31

"Warzywniak Plus". Czy wrócą państwowe sklepy?

Autor Marzena Gitler
"Warzywniak Plus". Czy wrócą państwowe sklepy?

Rządowym pomysłem na rentowność polskiego rolnictwa ma być stworzenie sieci państwowych sklepów spożywczych. - Nie wykluczamy takiego pomysłu powiedział w rozmowie z money.pl wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Pomysł jest traktowany całkiem realnie. – Sieć sklepów kontrolowana przez państwo na pewno uzupełniałaby to, nad czym dzisiaj pracujemy, czyli obecność państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych – stwierdził wiceminister.

Sieć sklepów spożywczych uzupełniałaby działalność Polskiego Holdingu Spożywczego, a państwo byłoby "obecne od pola do stołu".

Sieć państwowa byłaby konkurencją dla dużych sieci spożywczych jak Tesco, Biedronka, czy Lidl i mogłaby zaproponować rolnikom korzystniejsze marże za ich produkty. Państwo chciałoby w ten sposób wpływać na ceny produktów wytwarzanych przez rolników i zagwarantować, że rolnictwo będzie opłacalne. Chodzi o wyeliminowanie sieci pośredników, którzy kupują od rolnika za bezcen, a sami windują ceny. Rząd chciałby "podzielić" się zyskiem z producentami żywności i skrócić łańcuch dostaw.  

Sieć sklepów kontrolowana przez państwo - zdaniem Artura Sobonia - uzupełniałaby o to nad czym dzisiaj pracuje resort, czyli obecności państwa na rynku przetwórstwa produktów rolno-spożywczych i byłoby rzeczywiście dobrym rozwiązaniem dla producentów rolnych. W skrócie można mówić o sieci warzywniaków "Warzywniak Plus". Niektórym jednak ten pomysł kojarzy się z PRL opisywanym w filmach Barei. Klient w krawacie (a teraz może i sprzedawca w krawacie) byłby "mniej awanturujący się:", a żeby wyrobić normę kupujący dostawaliby "zestaw obowiązkowy" -  jak "dwie kawy i dwie wuzetki" w "Misiu" - gdyby załoga znów "biła się o „Złotą patelnię”!

Pomysł już podchwycili internauci i politycy, którzy na Twitterze podpowiadają rządowi dalsze działania z hasztagiem #WarzwywniakPlus albo #Społem.

Polska

Polska - najnowsze informacje