poniedziałek, 19 lutego 2024 11:01

Wędrówka duszy w wersji Adama Struga i grupy Kwadratonik

Autor Artykuł sponsorowany
Wędrówka duszy w wersji Adama Struga i grupy Kwadratonik

Wirtuozerskie improwizacje, minimalistyczne dźwięki i hołd tradycji – tak zapowiada się koncert Adama Struga z grupą Kwadrofonik. Artyści poprzez tradycyjną, XIX-wieczną muzykę opowiadają o wędrówce duszy po śmierci. Już 28 marca na scenie Cavatina Hall dowiemy się, jak ta funeralna podróż przebiegnie.

Adam Strug – wielbiciel muzycznego folkloru

Już jako sześciolatek uczęszczał do szkoły muzycznej w zakresie akordeonu i instrumentów klawiszowych. Edukację przerwał, jednak sam twierdzi, że to zmotywowało go do jeszcze częstszej i bardziej efektywnej eksploracji muzycznej. W wieku nastoletnim pisał autorskie utwory. Uznanie przyszło dość szybko, bowiem już w 1986 roku, jako szesnastolatek, zdobył nagrodę Liry Orfeusza na olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję'” za interpretację wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W latach 90. XX wieku Adam Strug działał w grupie Bractwo Ubogich, która to jako pierwsza w Polsce wykonywała muzykę ludową in crudo, czyli bez niepotrzebnej stylizacji lub ozdobników. Po tym projekcie skupił się na graniu z Kapelą Brodów, która to z kolei zajmowała się utworami spisanymi przez Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa. Muzycy tworzą i wykonują pieśni na oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentach takich jak: cymbały, basetle czy lira korbowa.

Adam Strug przez kilka lat współpracował ze śpiewakiem pogrzebowym. Umiłowanie do pieśni folklorystycznych było tak wielkie, że Adam Strug zaczął organizować spotkania śpiewacze. Na niektóre przybywa nawet ponad tysiąc osób! To z kolei zainspirowało go do powołania Monodii Polskiej, czyli grupy śpiewaczy wykonujących pieśni a cappella z zakresu obrządków barokowych.

Kwadrofonik – instrumentalny kwartet

W 2015 roku na drodze Adama Struga pojawiła się grupa Kwadrofonik. To projekt złożony z dwóch innych zespołów. Duet fortepianowy Lutosławski Piano Duo tworzą Emilia Sitarz oraz Bartek Wąsik, z kolei do grupy Pękala/ Kordylasińska/Pękala Percussion Duo należą: Magdalena Kordylasińska i Piotr Maślanka grający na instrumentach perkusyjnych. Cały kwartet połączył siły w 2005 roku i tworzy muzykę dwutorowo. Pierwsza z inspiracji do muzyka ludowa, natomiast druga ścieżka to autorskie kompozycje, w których fortepiany i instrumenty perkusyjne wymieniają się swoimi rolami.

2015 rok to również czas, w którym Kwadrofonik wraz z Adamem Strugiem uwiecznili debiutancki etap swojej współpracy. Dziesięć utworów ukazało się na albumie Requiem ludowe. Wybór pieśni padł na barokowe melodie z XIX-wiecznego Śpiewnika pelpińskiego. Reinterpretacje muzyki żałobnej przeprowadzą nas przez trzy pośmiertne etapy. Po preludium wraz z artystami udamy się w poznanie śmierci, wędrówki w poszukiwaniu miejsca i wieczności. Bilety na koncert, który odbędzie się już 28 marca, można znaleźć na: https://cavatinahall.pl/events/adam-strug-i-kwadrofonik.

Cavatina Hall – koncerty przełamujące schematy

Adam Strug i Kwadrofonik podczas koncertów używają także nietypowych instrumentów takich jak dzwonki kościelne, miska z wodą czy… klawiatura komputera. O tym, że różne elementy przestrzeni mogą się stać instrumentami przekonamy się także na innych wydarzeniach w Cavatina Hall. Również w marcu w tej artystycznej przestrzeni pojawią się inni kompozytorzy i muzycy zmieniający postrzeganie muzycznej rzeczywistości.

W Cavatina Hall na kolejne miesiące zapowiedziane są takie wyjątkowe występy, jak koncert kompozytora muzyki filmowej do Amelii Yanna Tiersena. Również w marcu zabrzmią inne barokowe dzieła, bowiem Simon-Pierre Bestion wraz z francuską grupą La Tempête zaprezentują barokowe utwory Claudia Monteverdiego wzbogacone o nowe instrumenty jak chitarrone czy seprent. Z kolei wykonywanie pieśni funeralnych kontynuować będzie projekt Kwartety na koniec i początek, a Ian Bostridge z Capellą Cracoviensis powróci do wykonywania barokowych kompozycji, tym razem autorstwa Jana Sebastiana Bacha.

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka