środa, 17 sierpnia 2022 09:00

[WIDEO] To trzeba zobaczyć! Tak żubry broniły młode przed czyhającymi wilkami

Autor Katarzyna Jamróz
[WIDEO] To trzeba zobaczyć! Tak żubry broniły młode przed czyhającymi wilkami

Lasy Państwowe zamieściły na swoim profilu na Facebooku nagranie, które wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród internautów. Kamera zarejestrowała reakcję żubrów na czyhające w zaroślach wilki.

– To, co wygląda jak jakiś rytuał, w rzeczywistości jest jedynie ochroną młodych osobników, które znajdują się w środku tego zgromadzenia. Młode są chronione przed wilkami czyhającymi w zaroślach – przekazały Lasy Państwowe.

Bawoli taniec? 🦬🦬🦬 Można by tak pomyśle, gdyby na filmiku były bawoły, a nie żubry ;) To, co wygląda jak jakiś rytuał, w rzeczywistości jest jedynie ochroną młodych osobników🦬, które znajdują się w środku tego zgromadzenia. Młode są chronione przed wilkami 🐺 czyhającymi w zaroślach. Według Białowieskiego Parku Narodowego, wydawcy i opiekuna Księgi Rodowodowej Żubrów, 🦬🦬🦬 żubrów w Polsce jest 2316 (stan na koniec 2020 roku). Stan żubrów przebywających w ośrodkach hodowli, ogrodach zoologicznych i innych zwierzyńcach wynosi 201 żubrów, w tym 77 samców i 124 samice. Na wolności żyje 2115 żubrów w sześciu dużych populacjach: - Bieszczady (populacja nizinno - kaukaska): 707 żubrów Żubry nizinne: - Puszcza Augustowska – 17 żubrów - Puszcza Białowieska – 715 żubrów - Puszcza Borecka – 128 żubrów - Puszcza Knyszyńska – 214 żubrów - Stada w zachodniej Polsce – 334 żubry Żubr potrafi zjeść nawet 50 kg zieleniny dziennie. Dźwięki, które z siebie wydają, nazywamy chruczeniem. W ramach projektów prowadzonych przez Lasy Państwowe monitorujemy populację, poprawiamy żubrom warunki środowiskowe, budujemy i remontujemy infrastrukturę, tworzymy nowe stada i przeciwdziałamy szkodom powodowanym przez te wielkie ssaki. Do 2023 potrwa projekt "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce". Wszystkie żyjące obecnie żubry pochodzą od 12 zwierząt. Film: Szymon Bartosz #żubr #żubryonline #kompleksowaochronażubraprzezlasypaństwowe

Opublikowany przez Lasy Państwowe Poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Ile żubrów żyje w Polsce?

Według Białowieskiego Parku Narodowego, wydawcy i opiekuna Księgi Rodowodowej Żubrów, w Polsce żyje 2 316 żubrów (stan na koniec 2020 roku). 201 z nich ( w tym 77 samców i 124 samice) przebywa w ośrodkach hodowli, ogrodach zoologicznych i innych zwierzyńcach, z kolei na wolności żyje 2 115 żubrów w sześciu dużych populacjach.

  • Bieszczady (populacja nizinno - kaukaska) - 707 żubrów

Żubry nizinne:

  • Puszcza Augustowska – 17 żubrów
  • Puszcza Białowieska – 715 żubrów
  • Puszcza Borecka – 128 żubrów
  • Puszcza Knyszyńska – 214 żubrów
  • Stada w zachodniej Polsce – 334 żubry

Jak informują Lasy Państwowe, żubr potrafi zjeść nawet do 50 kg dziennie, a dźwięki, które z siebie wydaje nazywane są "chruczeniem". Wszystkie żyjące obecnie żubry pochodzą od 12 zwierząt.

Źródło: Lasy Państwowe
Fot. Wikipedia.pl-Ludwig Schneider/Edycja własna

Polska

Polska - najnowsze informacje